Menu Region

Spółka giełdowa wygrała z fiskusem duże pieniądze

Spółka giełdowa wygrała z fiskusem duże pieniądze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aldona Minorczyk-Cichy

Prześlij Drukuj
Zgodnie z wczorajszym wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach firma Centrozap ma dostać od Skarbu Państwa 42,5 mln zł należności i ponad 23 mln zł odsetek za trzy i pół roku.
To najwyższe odszkodowanie, jakie kiedykolwiek wywalczyła firma w sporze z fiskusem. Z podobnymi pozwami przeciwko decyzjom urzędników skarbowych wystąpiły w naszym kraju 33 przedsiębiorstwa. Sprawy są w toku.

Z powodu błędnych decyzji urzędników Centrozap musiał ogłosić upadłość i zwolnić kilka tysięcy osób. Ireneusz Król, prezes zarządu Centrozapu, określił werdykt pyrrusowym zwycięstwem. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratoria Generalna, która reprezentowała Skarb Państwa w tej sprawie, zapowiada odwołanie.

Sąd uznał, że wina Skarbu Państwa jest bezsporna. W wyniku 14 błędnych decyzji urzędnika skarbowego nastąpiła szkoda. Zarówno wina, szkoda, jak i związek przyczynowy zostały w procesie udowodnione.

- Nawet 42 mln zł to kwota olbrzymia, choć pozew dotyczył ponad stu milionów. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju nawet 5 tys. zł, które wygrał Kluska z Optimusa, to ogromny sukces - mówi Ireneusz Król.

Sprawa Centrozapu jest jedną z największych w Polsce, wytoczonych przez przedsiębiorstwa Skarbowi Państwa. Firmy składają pozwy ponieważ czują się poszkodowane z powodu błędów lub bezprawnych decyzji podjętych przez urzędników skarbówki. Prokuratoria Generalna uczestniczy w 33 takich sprawach (w tym trzech, które zostały wytoczone przez spółki giełdowe).

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się