Menu Region

Obama wygrał dzięki interaktywności

Obama wygrał dzięki interaktywności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Naczas, wolontariusz w sztabie wyborczym Baracka Obamy, członek SLD

Prześlij Drukuj
Widzę właśnie wyniki na telebimie - Obama wygrywa. Ludzie naprawdę uwierzyli w sukces, są łzy szczęścia. Na ulicach jedna wielka feta.

Przed chwilą wróciłem z Rockefeller Center w Nowym Jorku, gdzie WNBC nadaje transmisję wyborczą. Na początku byliśmy trochę zaskoczeni, bo i w Kentucky i w Indianie wielu wyborców zagłosowało na McCaina.

Właśnie wyszedłem na ulicę, gdzie demokraci urządzili olbrzymi show ze sceną, na której przemawiają lokalni politycy. Wszyscy spotykają się tu celebrować oczekiwane zwycięstwo Obamy. Tu, gdzie teraz jestem, czyli w Harlemie - jest bardzo dużo zaangażowanych wolontariuszy. Wielu mieszkańców nigdy nie brało udziału w wyborach, dlatego specjalnie dla nich przeprowadzono kampanię.

Mam na sobie koszulkę "Ostatni dzień Busha" i ludzie, którzy mnie widzą na ulicy robią sobie ze mną zdjęcia. Wyborcy są bardzo negatywnie nastawieni wobec Busha. Ale atmosfera jest niezwykle pozytywna, ludzie reagują spontanicznie i są niesamowicie zaangażowani. Mnóstwo mediów obserwuje to, co się tu dzieje i widać, że dziennikarze też są pod wrażeniem ogólnego entuzjazmu.

SLD zamierza wzorować się na metodach amerykańskich. Uczymy się od Obamy tego, czego w ogóle w Polsce nie ma - czyli wykorzystania maksymalnych możliwości interaktywnych. Chodzi przede wszystkim o oddolny ruch społeczny. W wyborach prezydenckich prawie w ogóle nie ma struktury partyjnej - struktura wiąże się tylko na czas kampanii.

Obama stworzył specjalny sztab wyborczy "Obama for America" i jego działania skupiają się bardzo mocno na wolontariuszach, na ludziach, którzy zgłaszają się przez internet. Ja też byłem takim człowiekiem i właśnie przez internet dowiedziałem się o tej imprezie zorganizowanej przede wszystkim dla czarnej społeczności Harlemu. Obama wciągnął do współpracy niesamowitą ilość ludzi i właśnie to zadecydowało o jego zwycięstwie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się