Menu Region

Obama - pierwszy w historii USA czarnoskóry prezydent

Obama - pierwszy w historii USA czarnoskóry prezydent

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Roman Gutkowski, Michał Różycki, LuPa

3Komentarze Prześlij Drukuj
Barack Obama zdystansował Johna McCaina w wyścigu do Białego Domu. Jak podaje telewizja CNN zdobył 338 elektorskich głosów, a do zwycięstwa potrzebował 270.
Na Obamę głosowała ogromna większość Afroamerykanów, Latynosów oraz duża część kobiet. Wielu z wyborców zostało przekonanych dzięki poparciu Hillary Clinton.

Kto głosował na Obamę, kto na McCaina?

Według wstępnych wyników aż 84 proc. wyborców, którzy w prawyborach popierali byłą Pierwszą Damę postanowiło teraz poprzeć Obamę.

Również elektorat Johna McCaina nie zaskakuje - głosowały na niego przede wszystkim osoby gorzej wykształcone oraz biali wyborcy z klasy robotniczej. Nie zawiedli go też starsi wyborcy, o których udział w głosowaniu weteran z Wietnamu gorąco zabiegał.

Jednak poparcie dla Republikanów wśród przedstawicieli tych grup zmalało nawet o kilkanaście procent od wyborów w 2004 roku.Choć duża część młodszych wyborców, zwłaszcza tych, którzy do urn poszli pierwszy raz, poparła kandydata Demokratów, odsetek ten nie jest tak przytłaczający jak przypuszczano.

Tysiące osób na wiecu Obamy

Dziesiątki tysięcy zwolenników Obamy zebrały się w Grant Park w Chicago, rodzinnym mieście Demokraty. Na wiec powyborczy zaproszenia dostało 65 tys. osób, jednak według sztabu Obamy na okoliczne ulice mogą wyjść miliony mieszkańców miasta.

Teren parku jest zabezpieczony przez ochroniarzy oraz reflektory, a każdy wchodzący jest przeszukiwany. - To historyczny moment, i to na naszym podwórku - mówi jeden z uczestników wiecu Mark Schechter.

Demokraci zdobywają też miejsca w Kongresie USA

W Kongresie walka trwa o 35 za stu miejsc. Demokraci utrzymają swoją większość w tej izbie Kongresu, jednak już teraz wiadomo, że nie uda im się zdobyć 60 miejsc, liczbę uznawaną przez znawców amerykańskiej polityki za zdecydowaną większość. Teoretycznie, gdyby zbliżyli się do tej liczby nie musieliby się martwić o wyniki głosowań w Senacie.

Wszystko wskazuje również, że koledzy Baracka Obamy zyskają nowe miejsca w liczącej 435 delegatów Izbie Reprezentantów. Tutaj jest na nowo wybierana cała Izba. Według obecnych wyników Demokraci zyskali już 150 miejsc, a Republikanie 91, jednak wcześniejsze sondaże wskazały, że wynik ten może wynieść 261 do 174. Według tego scenariusza Demokraci zyskaliby 26 głosów więcej niż po ostatnich wyborach do Izby Reprezentantów.

Tak miażdżąca dominacja jest o tyle ważna, że pozwoli Barackowi Obamie na zrealizowanie tych obietnic wyborczych, które wymagałyby akceptacji Kongresu.

McCain składa skargę

Natomiast kandydat Republikanów złożył skargę na kilka hrabstw w Wirginii, które zbyt późno wysłały formularze do korespondencyjnego głosowania dla żołnierzy na misjach.

Zgodnie z dokumentami, opublikowanymi we wtorek przez ekipę wyborczą senatora z Arizony, McCain domaga się od Sadu Federalnego, by głosy żołnierzy, oddane korespondencyjnie zostały policzone nawet po zakończeniu wyborów.

Do tej formy głosowania uprawnionych jest 1,3 mln amerykańskich żołnierzy, w tym ci, którzy pełnią służbę poza granicami USA. W Iraku i Afganistanie przebywa obecnie 180 tys. amerykańskich żołnierzy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Mamy się z czego cieszyć?

+7 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kopru (gość)  •

Ja się zastanawiam czy jest się z czego cieszyć, że Obama jest 44 prezydentem naszego największego sojusznika... Znaczy się dla mnie przeciętnego Polaka to dobrze czy źle? Syna mi wezmą do Afganistanu niedługo, czy może pojedzie na studia bez wizy do nich? Przyznam szczerze, że sam nie wiem. Skłaniam się ku nadziei ale słabo jakoś. Tu ( http://www.opiniomierz.com/viewtopic.php ?f=16&t=15&start=0 ) znalazłem ankietę - ciekawe jak się rozwinie głosowanie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

frekwencja

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jedrek (gość)  •

'255 osób zarejestrowało się na listach wyborczych' - no faktycznie, rekordowa frekwencja :)

odpowiedzi (0)

skomentuj