Menu Region

Blog z USA: 4 listopada, czyli wielki sprawdzian Ameryki

Blog z USA: 4 listopada, czyli wielki sprawdzian Ameryki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Kuziemski, USA

Prześlij Drukuj
To już nie walka na programy - to batalia o to, kto zmobilizuje więcej wolontariuszy i przekona więcej ludzi do chodzenia od drzwi do drzwi.
Końcówka kampanii były wyjątkowo intensywne dla obu kandydatów.Trzeba przekonać tych, którzy jeszcze nie zdecydowali na kogo oddać swój głos.

Republikanie grają o wszystko i nie odpuszczą. Zaplanowali spotkania nawet na dziś. Walczą o najmniejsze nawet stany - w samej tylko Nevadzie, gdzie mogą zdobyć tylko trzy głosy elektorskie odbyły się wczoraj trzy spotkania z Johnem Mccainem i Sarah Palin.


Sondaże są jednak dla Republikanów bezlitosne i nie pozostawiają im cienia szans - nawet jeżeli dziś wygrają oni we wszystkich swing states (Montana, Missouri, Indiana, Ohio, Północna Karolina, Floryda) to i tak nie zdobędą przewagi nad Barackiem Obamą.

Dzisiejszy dzień nie jest dla demokratów najważniejszym - to być może głosy tych, którzy zdecydowali się na tzw. early voting przesądzą o wyniku wyborów. Wydaje się, że usilnie lansowane przez sztabowców Obamy wczesne głosowanie było skutecznym posunięciem - pozarządowe Early Voting Information Center przewiduje, że do urn poszła wcześniej nawet 1/3 zarejestrowanych wyborców (w 2000 roku było to tylko 15%, a w 2004 20%).

Przewidzieć jednak wynik wyborów to czysta futurologia - w 1982 czarnoskóry roku Tom Bradley startował w wyborach na gubernatora Kalifornii. Wszystko wskazywało na to, że ten szalenie popularny gubernator Los Angeles wybory wygra - sondaże przedwyborcze dawały mu nawet 15% przewagi nad kontrkandydatem. W istocie stało się jednak inaczej - Tom Bradley wybory przegrał, a socjologowie od jego nazwiska ukuli teorię tzw. Efektu Bradleya, według której w wypadku rywalizacji kandydatów o różnym kolorze skóry, wyniku wyborów nie da się przewidzieć na podstawie sondaży...

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się