Menu Region

Barack Obama - CV

Barack Obama - CV

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Prezentujemy sylwetkę kandydata parii demokrytycznej.
Rodzina: Żona Michelle Robinson, prawniczka. Ma dwie córki: Maliae Ann i Natashę. Członek Zjednoczonego Kościoła Chrystusa. Ojciec Barack Obama Sr. z Kenii, matka Ann Dunham z Wichity w stanie Kansas.

Wykształcenie: Studiował prawo na Harvardzie. Został pierwszym Afroamerykaninem wybranym na szefa prestiżowego pisma "Harvard Law Review". Pracował jako prawnik w Chicago, wykładał też na tamtejszym uniwersytecie. Był członkiem stanowego senatu Illinois. W listopadzie 2004 wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych.

Słabe punkty: Spędził jedynie cztery lata w Senacie, ma nikłe doświadczenie w sprawach polityki zagranicznej. W średniej szkole pił alkohol, palił marihuanę, a także próbował kokainy. Nie bez znaczenia jest również kolor jego skóry. Utrzymywał znajomość z Billem Ayersem, członkiem lewackiej grupy terrorystycznej.

Wiceprezydent: Joseph Robinette Biden, senator ze stanu Delaware, jeden z najbardziej doświadczonych kongresmenów, wieloletni przewodniczący komisji spraw zagranicznych. Dwukrotnie bez skutku ubiegał się o prezydenturę, również w tym roku.

Gospodarka: Proponuje zwalczyć kryzys, wprowadzając ulgi podatkowe dla firm, aby tworzyć nowe miejsca pracy. Inne pomysły to inwestycje w infrastrukturę, rozszerzenie świadczeń dla bezrobotnych oraz podwyżki podatków dla najbogatszych Amerykanów.

Wojna z terrorem: Obama obiecuje stopniowe wycofywanie wojsk z Iraku do końca 2010 r. i pozostawienie tylko "szczątkowych sił" z misją antyterrorystyczną przeciwko Al-Kaidzie. Resztę wojska chce przerzucić do Afganistanu.

Polityka wewnętrzna: Popiera prawo do legalnego posiadania broni, ale chce zaostrzenia ustaw je regulujących. Obiecuje wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zwolennik prewencyjnego podsłuchiwania obywateli bez ich wiedzy.

Ciekawostki: Obama nie przyznaje się do żadnego ulubionego alkoholu, za to ma ulubioną pizzerię w Chicago. Fan telefonu Blackberry i komputerów firmy Macintosh. Podziwia Martina Luthera Kinga i Mahatmę Gandhiego. Ma bardzo różnorodny gust muzyczny i czytelniczy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.