Menu Region

Sąd kazał przeprosić kierowcę Popiełuszki

Sąd kazał przeprosić kierowcę Popiełuszki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

Prześlij Drukuj
Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał dziennikarzowi Wojciechowi Sumlińskiemu przeprosić Waldemara Chrostowskiego, kierowcę zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszki. Sumliński sugerował, że Chrostowski mógł współdziałać w zbrodni.
Artykuł "Zbrodnia państwa" ukazał się w 2005 r. we "Wprost". Dlatego oprócz dziennikarza Chrostowskiego mają przeprosić też wydawca tygodnika oraz były redaktor naczelny Marek Król.
Wczorajszy wyrok kończy kilkuletni proces. Ale można się spodziewać, że to nie koniec, bo dziennikarz już zapowiedział, iż będzie składać apelację. Myśli o niej też Chrostowski.

Wojciech Sumliński to tzw.
wolny strzelec. Głośno było o nim w maju tego roku, gdy został zatrzymany przez ABW w związku z podejrzeniem, że mógł pośredniczyć w załatwieniu pozytywnej weryfikacji byłego oficera WSI. Sąd nakazał jego aresztowanie, ale do tego nie doszło, bo dziennikarz podciął sobie żyły w kościele na Żoliborzu, w którym wygłaszał kazania Popiełuszko. Sumliński nie bez powodu wybrał ten kościół, bo od lat zajmuje się wyjaśnianiem sprawy zamordowania przez SB w 1984 r. kapłana Solidarności. Efekty śledztwa prowadzonego z dziennikarzami Polsatu zamieścił też "Wprost". Fragment tekstu poświęcony był Chrostowskiemu.

Dziennikarze, którzy przekopali się przez setki stron dokumentów zgromadzonych przez IPN, podali w wątpliwość relację Chrostowskiego, że wyskoczył z jadącego 60 km na godz. samochodu. Powołują się na opinię, z której ma wynikać, iż uszkodzenia marynarki kierowcy nie powstały w wyniku szarpaniny w samochodzie z esbekiem. Najpierw ktoś miał odciąć część okrycia.

Dziennikarze spekulowali też, czy Chrostowski współpracował z SB. Bowiem z resztek teczki, jaką miał mieć w MSW, zachowała się informacja, że posiadał pseudonim operacyjny "Desperat". Przyznali jednak, że z powodu zniszczenia akt nie można określić, czy Chrostowskiego pozyskano do udziału w operacji przeciwko ks. Popiełuszce.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się