Menu Region

Sikorski chce oszczędzać na niepotrzebnych ambasadach

Sikorski chce oszczędzać na niepotrzebnych ambasadach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Polskie MSZ chce zlikwidować ambasady krajach, w których nie mamy interesów ekonomicznych i politycznych. Łącznie 16 placówek.
Ich kosztem zostaną wzmocnione placówki w tych państwach, w których Polska prowadzi aktywną politykę zagraniczną.

Niemałe znaczenie ma jeszcze jedna sprawa: od lipca 2011 r. Polska będzie po raz pierwszy przewodniczyć Unii Europejskiej, co oznacza znacznie więcej pracy dla naszych ambasad. Zwłaszcza na Wschodzie, gdzie polscy dyplomaci zorganizują szereg spotkań dla polityków Wspólnoty.

Dlatego od nowego roku MSZ zacznie likwidację 11 ambasad, czterech konsulatów generalnych i Instytutu Polskiego w Lipsku. - Zmienia się mapa wyjazdów Polaków, więc również musi się zmienić mapa usług konsularnych - mówi "Polsce" Piotr Paszkowski, rzecznik prasowy ministra Radosława Sikorskiego. - Utrzymanie ambasad, zwłaszcza w egzotycznych krajach, dużo kosztuje, a wymiana handlowa z tymi państwami jest często znikoma - dodaje. Na przykład do Konga w 2007 r. sprzedaliśmy mięsa, części do maszyn, baterii i silników za ok. 2,5 mln zł, gdy utrzymanie tam ambasady kosztowało 1,6 mln zł. Z wyliczeń MSZ wynika, że jeden etat radcy ambasady wraz z mieszkaniem, zapewnieniem szkoły dla dziecka dyplomaty to wydatek około 300 tys. zł rocznie.

MSZ z tych ambasad, które pozostaną, chce stworzyć tzw. centra regionalne. Ambasador, który będzie kierował taką jednostką, dostanie odpowiednią akredytację, która pozwoli mu na pracę dyplomatyczną, ekonomiczną i promującą Polskę również w innych państwach, zazwyczaj będących bezpośrednimi sąsiadami. Ministerstwo zapewnia, że jest to lepsze rozwiązanie niż utrzymywanie kilku małych ambasad, w których kończy się praca, gdy np. ambasador wyjeżdża na dwutygodniowy urlop.

Takim centrum regionalnym może stać się na przykład ambasada w Hanoi (Wietnam), która obsłuży sąsiednie Kambodżę i Laos, w których będą zlikwidowane placówki.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się