Menu Region

Wojciech Rogacin: Nadchodzi kres czasu wiecowania

Wojciech Rogacin: Nadchodzi kres czasu wiecowania

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Zastępca redaktora naczelnego dziennika "Polska"

2Komentarze Prześlij Drukuj
Po raz kolejny w ciągu ostatnich ośmiu lat jesteśmy świadkami zaciętego finiszu kampanii prezydenckiej w USA.
Mimo że prasa za oceanem, zwłaszcza ta lewicowa, dawno obwieściła zwycięstwo Obamy i ogłosiła, że ludzie chcą zmian, nic nie jest jeszcze przesądzone.

Jak wskazują sondaże, sympatie dla obu kandydatów są rozłożone niemal po połowie. A dzięki specyficznemu systemowi liczenia głosów w USA McCain ciągle ma szanse pokonać Obamę, nawet jeśli popiera go mniej niż połowa wyborców - piszemy o tym dziś w naszym bloku poświęconym wyborom w USA.

To oznacza, że głęboki podział w społeczeństwie amerykańskim, który uwidocznił się podczas wcześniejszych wyborów, nie został zażegnany. I nie zmieniły tego "katastrofalne", jak pisze prasa, rządy republikanina George'a W. Busha w Waszyngtonie.

W Europie może się wydawać dziwne, dlaczego prawie połowa Amerykanów nadal chce głosować na republikanina mimo obciążającej tę partię tragicznej wojny w Iraku, ciągnącego się konfliktu w Afganistanie, recesji gospodarczej. Europejscy przywódcy marzą o tym, żeby w Białym Domu zasiadł Obama, bo wówczas - jak twierdzą - łatwiej by było im się dogadywać z prezydentem USA w kluczowych dla świata sprawach.

Tyle że to na razie wcale nie jest pewne. Bo Obama poza charyzmą i świetną umiejętnością wiecowania nie miał na razie okazji pokazania swoich zdolności przywódczych i politycznych. Nie ma wielkiego doświadczenia w pracy w Kongresie, a jego pomysły na gospodarkę bardziej opiekuńczą nie zyskują akceptacji przedsiębiorczych Amerykanów.

Może dlatego ciągle niemal połowa obywateli USA woli głosować na McCaina, doświadczonego i zdecydowanego polityka, który w sytuacji kryzysowej nie będzie się wahał podjąć trudnych decyzji. A takich będzie oczekiwać od nowego prezydenta Ameryka i cały świat.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

„Marzenie” i „zmiana” ze starym dziadem jako wiceprezydentem?

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

„Marzenie” i „zmiana” ze starym dziadem jako wiceprezydentem?
Kto pan jest panie Obama?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Polskim antysemitom nie w smak zwycięstwo "kolorowego"

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mary znad Marny, Science Po (gość)  •

Dla takich to wybór co najmniej "niewłaściwy", to "nie wypada" Polityk powinien być biały, mieć conajmniej dwoje dzieci i być wyznania jeśli nie katolickiego to chrześcijańskiego. To nic, że McCain za dwa trzy lata przestanie się ruszać o własnych siłach, że już dziś przychodzi mu z trudem posługiwanie sie komputerem, a ludzie dzieli na lepszych i na gorszych ze względem koloru skóry i rodziny z jakiej pochodzi. Tak robią raśisci nad rzeką Tenessee ale i wychowani w katolickich rodzinach antysemici nad Wisłą. To ci mordowali po wojnie Żydów, a w '68 zacierali ręce gdy ich kolegów wyrzucali z pracy i zmuszali do emigracji. To tu i tam, wciąż ta sama tradycja. Gratuluje!

odpowiedzi (0)

skomentuj