Menu Region

Deweloperzy pomagają klientom wziąć kredyty

Deweloperzy pomagają klientom wziąć kredyty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska, wsp. Magda Olczak

Prześlij Drukuj
Leszek Czarnecki, najbogatszy polski biznesmen, wstrzymał wczoraj na sześć miesięcy budowę luksusowego apartamentowca Sky Tower we Wrocławiu.
Wieżowiec o wysokości ponad 258 metrów, który na 57 kondygnacjach miał pomieścić 570 ekskluzywnych apartamentów, byłby najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce.

Miał przyćmić inne apartamentowce: planowany 192-metrowej wysokości budynek Złota 44 w Warszawie, zaprojektowany przez światowej sławy architekta Davida Libenskida oraz kończone właśnie 141-metrowe wieże Sea Towers w Gdyni.

Stanie się jednak symbolem kryzysu, w jaki na skutek załamania na rynkach finansowych popadła branża budowlana. Zabrakło chętnych na luksusowe apartmenty: mieli być nimi głównie giełdowi dorobkiewicze, ale giełda - jak wiadomo - nie dawała ostatnio zarobić.

Czarnecki za wszelką cenę chce jednak ratować inwestycję: wczoraj za 119 mln zł odkupił ją od firmy LC Corp, w której jest zresztą głównym udziałowcem. Ma nadzieję, że magia jego nazwiska zadziała i klienci, którzy kupili już mieszkania w najwyższym budynku mieszkalnym w Polsce, nie wycofają się.

Czarnecki chce też powstrzymać spadek notowań LC Corp, której akcje w ciągu roku straciły na wartości ok. 80 procent. Ale nawet jeśli wiosną 2009 r. uda mu się wznowić rozpoczętą przed dziesięcioma miesiącami inwestycję, to nie wiadomo, czy będzie już ona budowana aż z takim rozmachem.

Coraz więcej firm deweloperskich decyduje się na podjęcie radykalnych kroków, które mają pozwolić na ukończenie rozpoczętych już inwestycji. Są już spółki, które postanowiły pomóc klientom w zaciąganiu kredytów hipotecznych (dają bankom dodatkowe gwarancje). Niektóre gotowe są wyjąć dodatkowe pieniądze z prywatnych kieszeni udziałowców.

Plan awaryjny trzyma już w szufladzie największa polska firma deweloperska J.W. Construction. Jej prezes Józef Wojciechowski zapowiada, że jeżeli nie otrzyma kredytów na dokończenie rozpoczętych inwestycji, to sfinansuje je z własnej kieszeni.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się