Menu Region

Sojusz na ostro z Kościołem

Sojusz na ostro z Kościołem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Kamiński

3Komentarze Prześlij Drukuj
SLD pod wodzą nowego przewodniczącego - Grzegorza Napieralskiego - radykalizuje się. Sięga po hasła państwa świeckiego, w którym religia jest nieobecna. Chce wyrzucić religię ze szkół, kapelanów z wojska, a krzyże z instytucji publicznych.
Zdaniem SLD z ceremoniału państwowego, zwłaszcza wojskowego, powinny zniknąć elementy katolickie. Ze wszystkich służb mundurowych powinni odejść kapelani. Państwo nie powinno organizować lekcji religii ani finansować uczelni katolickich. Księża nie powinni mieć ulg podatkowych.

Ateistom zaś należy się ochrona prawna taka jak wyznającym katolicyzm. Refundacja z budżetu państwa powinna objąć antykoncepcję i zapłodnienia in vitro. Sojusz domaga się też prawa do edukacji seksualnej i aborcji.

Kościół na zapędy Sojuszu patrzy na razie chłodnym okiem. - Nie komentuję głupstw - bagatelizuje bp Tadeusz Pieronek, który przez lata prowadził z lewicą walkę o ratyfikację konkordatu. Wie, że może liczyć nie tylko na PiS, ale i na PO. - Pomysły SLD to powrót do czasów Bieruta - mówi krótko wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski z PO.

Zresztą wypowiedzi Napieralskiego próbują łagodzić sami politycy lewicy. - Sojusz na wojnę z nikim nie chodził, nie chodzi i nie będzie chodził - zapewnia poseł Jerzy Wenderlich.

Nowe pomysły programowe SLD opisał "Newsweek". Tygodnik przedstawił propozycje uchwał, a wśród nich dokument "Walka o świeckie państwo". A sam Napieralski nie ukrywał, że w tym kierunku zamierza poprowadzić swoją formację.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wolne pństwo

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

optymista (gość)  •

w 100% zgadzam się z panem Napieralskim świeckie państwo to mój polityczny ideał a pan wspominający Bieruta niech pomyśli czym się różni PRL od RP wtedy odsunięto polski katoland od podatkowej kasy i dyrektywy czerpano z Moskwy a teraz dyrektywy idą z Watykanu a konkordat zapewnił katolandowi polską mamonę

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sojusz na ostro z Kościołem

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MOHER (gość)  •

Oczywiście ochrona dla ateistów, szczególne prawa dla homoseksualistów, a katolicy do niebytu. Póki co stanowimy 95% społeczeństwa tego kraju. A w Kostytucji nie ma ani słowa, że zabronione jest wieszanie krzyży.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Państwo polskie jest świeckie

+5 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Vit (gość)  •

to nie jest hasło ale obowiązek konstytucyjny. Ale Konstytucji się w Polsce nie szanuje i stąd mamy katotalibów dręczących uczennicę w ciąży, krzyże w urzędach i szkołach i ostentacyjnie modlących się przedstawicieli władz.

odpowiedzi (0)

skomentuj