Menu Region

Ruszyły prace nad prawem antyterrorystycznym

Ruszyły prace nad prawem antyterrorystycznym

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W MSWiA powołano grupę ekspertów, którzy mają opracować pakiet zmian przepisów ułatwiających walkę z terrorystami. Według informacji "Dziennika" w nowej ustawie antyterrorystycznej miałyby się znaleźć przepisy pozwalające na zatrzymywanie podejrzanych nawet na 96 godzin i przekazywanie ich do państw stosujących tortury jak Egipt.
Rewelacjom gazety zaprzecza wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Podkreśla, że chodzi o usprawnienie walki z terroryzmem, ale w ramach polskiego i europejskiego prawa. "Nie przewidujemy w ustawie możliwości wprowadzenia jakichkolwiek tortur" - zapewnił Rapacki. Dodał, że nawet nie ma żadnych tego typu pomysłów, zabrania tego prawo międzynarodowe. Przyznał jednak, że współpraca między państwami jest ważna w kontekście walki z terroryzmem.

Rapacki podkreśla, że nowa ustawa miałaby skoordynować działania i kompetencje służb w zakresie zwalczania terroryzmu. Wiceminister wskazuje na wiele luk prawnych, które trzeba zlikwidować. Dziś prawo jasno nie zabrania między innymi nawoływania do terroryzmu, werbowania i udziału w szkoleniach terrorystycznych.

Rapacki powiedział, że nie ma planów poszerzania zakresu działania służb. Podkreślił, że grup robocza dopiero rozpoczęła prace nad ustawą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się