Menu Region

Zamiast lekcji PO uczniowie nauczą się o pedofilii i HIV

Zamiast lekcji PO uczniowie nauczą się o pedofilii i HIV

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula, Łukasz Krajewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Już w przyszłym roku szkolnym w gimnazjach i liceach pojawi się nowy przedmiot: edukacja dla bezpieczeństwa.
- Szkolne programy muszą być dostosowane do wymogów współczesności. Teraz zadaniem szkoły jest przygotowanie do bezpiecznego życia w warunkach pokoju, gdy zagrożenia są zupełnie inne niż w warunkach wojennych - tłumaczy Zbigniew Marciniak, wiceminister edukacji. - Pod tym kątem zmieniono szkolne programy niemal na całym świecie, nasze także wymagały takiego unowocześnienia.

Nie będzie więc w szkole rzucania atrapą granatu, wyprawy na poligon, bandażowania ran postrzałowych. Gimnazjaliści dowiedzą się za to sporo o zagrożeniach w czasie pożaru, powodzi, tąpnięcia, katastrof komunikacyjnych.

Po 42 latach ze szkół znikną lekcje PO. Wejdzie przedmiot bezpieczeństwoNauczą się udzielać pierwszej pomocy, gasić płonącą odzież na człowieku, tłumić zarzewie ognia, ewakuować budynek własnej szkoły. Nauczyciel wyjaśni, dlaczego warto obserwować poziom wody w rzekach, wskaźniki urządzeń hydrotechnicznych i melioracyjnych.

I jak pomóc w przypadku zatrucia pokarmowego albo chemicznego, porażenia prądem, poparzenia, wyziębienia lub przegrzania organizmu. W liceum i technikum będą lekcje o profilaktyce HIV oraz o przemocy seksualnej.

Dzieci dowiedzą się, że powinny dbać o swoje prawa. W tej chwili jest z tym różnie. Czasem młode ofiary przemocy tłumaczą, że nikomu nie mówiły o wykorzystywaniu, "bo myślały, że tak jest przecież w każdym domu".

W tworzeniu nowych programów pomoże Komenda Główna Policji. Policjanci chcą kłaść największy nacisk na edukację komunikacyjną. Znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania po drodze poznawaliby już uczniowie podstawówek.

Po szóstej klasie byliby gotowi do egzaminu na kartę rowerową. Jak się dowiedzieliśmy, KGP rozważa wprowadzenie na koniec szkoły średniej egzaminu na prawo jazdy.

Tematyka obronna nie zniknie ze szkół zupełnie. Uczniowie będą się uczyć o polskich siłach zbrojnych i dokumentach ONZ gwarantujących bezpieczeństwo na świecie. Dowiedzą się, jak użyć maski gazowej, i poznają międzynarodowe oznaczenia substancji trujących.

Nowe lekcje na czas pokoju

Po 42 latach z polskich szkół zniknie przysposobienie obronne. Już we wrześniu przyszłego roku w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych pojawi się nowy przedmiot: edukacja dla bezpieczeństwa.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

iDiTaJPyJHe

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lcxucqujc (gość)  •

cZdj0C qtymimjxifzh, [u**********bevwjarivhrt.com/]bevwjarivhrt[/url], [link=http://tczflhbfyyrg.com/]tczflhbfyyrg[/link], http://kdmxurqmlzpj.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj