Menu Region

Paweł Rożyński: Sowita premia dla bankiera

Paweł Rożyński: Sowita premia dla bankiera

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

szef działu pieniądze "Polski"

Prześlij Drukuj
O kryzysie jakby ciszej, niektórzy bankierzy wręcz o nim zapomnieli. Jeden po drugim wypłacają sobie i swoim menedżerom porządne premie.
Nic to, że rządy Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich musiały wpompować w banki miliardy dolarów, aby nie tylko je ratować, ale i zapobiec katastrofie światowego systemu finansowego.

W miniony weekend zbulwersowała Brytyjczyków, i słusznie, informacja, że zarząd banku Royal Bank of Scotland przeznaczył 1,8 mld funtów na premie dla pracowników. Dodatkowe pieniądze dostanie też departament inwestycji.

Tymczasem to jego nietrafione decyzje przyniosły 6 mld funtów strat tylko w pierwszym półroczu. Bank został uratowany przed upadkiem przez rząd kosztem 20 mld funtów. Przykład ten pokazuje, że instytucje finansowe lekceważą to, co mówią politycy. Niedawno premier Gordon Brown zakazał bankom takich praktyk.

Również kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej minister gospodarki Michael Glos zażądali, by menedżerowie banków, które ucierpiały w wyniku kryzysu finansowego, zrezygnowali ze swych rocznych premii. Glos apelował do bankierów o więcej pokory. To jednak głos wołającego na puszczy. Tylko szef największego niemieckiego banku Deutsche Bank Josef Ackermann posłuchał i przeznaczył swą premię na dobroczynny cel.

Nikt nie przebije jednak prezesa Lehman Brothers Richarda Fulda. Cztery dni przed ogłoszeniem bankructwa podniósł wysokość wynagrodzenia członkom zarządu. Ponad 20 mln dolarów zostało zaksięgowanych jako "wypłaty specjalne".

Cóż, z jednej strony to prywatne firmy i mogą robić, co chcą. Mogą argumentować tak: pracownicy nie dostaną bonusów, to odejdą do innego banku. Z drugiej strony wielkie premie dla menedżerów banków ratowanych przez państwo kłócą się z elementarnym poczuciem przyzwoitości. Warto, by bankierzy zauważyli, że świat się bardzo zmienił za sprawą ich błędów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się