Menu Region

Premier Węgier dziękuje UE za pomoc finansową

Premier Węgier dziękuje UE za pomoc finansową

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Premier Węgier Ferenc Gyurcsanyi podziękował Unii Europejskiej za pożyczkę, która uratowała jego kraj przed bankructwem. Chodzi o kwotę 20 miliardów euro - pomogła ona Węgrom walczyć ze skutkami kryzysu finansowego i ustabilizowała budżet tego kraju.
W wywiadzie dla dziennika "Vasarnapi Hirek" premier podziękował szczególnie liderom Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Węgierski budżet uzyskał też wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Swiatowego.

Szef rządu podkreślił, że spowodowane przez kryzys osłabienie kursu forinta wobec euro doprowadziłoby do natychmiastowego wzrostu inflacji o 20-30 procent. W efekcie płace realhe obniżyłyby się o jedną trzecią.

Kryzys gospodarczy doknął Węgry ze względu na wysoki deficyt budżetowy i dużą zależność od finansowania z zagranicy. Krajowe zadłużenie sięga niemal 100 miliardów euro. Od połowy lat 90-tych rządy prowadziły bowiem opartą na finansowaniu długiem zagranicznym.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się