Menu Region

Archeolodzy odkryli w Chile obóz Robinsona

Archeolodzy odkryli w Chile obóz Robinsona

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Archeolodzy znaleźli pozostałości po obozowisku osiemiastowiecznego żeglarza, który prawdopodobnie był pierwowzorem postaci Robinsona Crusoe. Odkrycia dokonano na niewielkiej wyspie na Pacyfiku w pobliżu zachodniego wybrzeża Chile.
Trzysta lat temu wyspa nosiła nazwę Aguas Buenas, z czasem zaczęto ją nazywać Wyspą Robinsona Crusoe. Zapisy historyczne wskazują, że to właśnie z niej w 1709 roku uratowano szkockiego żeglarza Alexandra Selkirka. Został on wysadzony na bezludnej wyspie przez kapitana statku, który chciał go w ten sposób ukarać.

Na podstawie najnowszych badań archeolodzy stwierdzili, że podczas czteroletniego pobytu na wyspie Selkirk zbudował dwa obozowiska, a także punkt obserwacyjny, z którego wypatrywał nadpływających okrętów. Na miejscu znaleziono także cyrkiel, który mógł należeć do szkockiego rozbitka.

Zdaniem naukowców nowe odkrycia potwierdzają, że historia Alexandra Selkirka była prawdziwa, i że na podstawie jego przygód Daniel Defoe stworzył fikcyjną postać Robinsona Crusoe.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się