Menu Region

65 lat temu UB aresztowało rotm. Witolda Pileckiego,...

65 lat temu UB aresztowało rotm. Witolda Pileckiego, bohatera podziemia niepodległościowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

10Komentarzy Prześlij Drukuj
65 lat temu UB aresztowało rotm. Witolda Pileckiego, bohatera podziemia niepodległościowego

(© AP Photo, File)

8 maja 1947 r. funkcjonariusze UB aresztowali w Warszawie rotm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz. Po torturach skazany na karę śmierci i rozstrzelany, a miejsce pochówku do dziś nie jest znane.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji jako syn Juliana, ziemianina, i Ludwiki z Osiecimskich. W rodzinie dużą wagę przywiązywano do tradycji niepodległościowych. Dziad Witolda, Józef Pilecki został zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym, a majątek rodzinny na Nowogródczyźnie uległ częściowej konfiskacie.

Czytaj też: Wielka ucieczka inna niż w filmie: Gestapo zabijało ich po dwóch, i to na rozkaz Adolfa Hitlera

Młody Witold wychowywał się w Wilnie.
Tam, jako uczeń gimnazjum związał się z ruchem harcerskim. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które na przełomie 1918 i 1919 r. przejęły władzę w mieście, a następnie broniły go przed bolszewikami. Następnie walczył w oddziale ułanów dowodzonym przez legendarnego "Łupaszkę", czyli rotm. Jerzego Dąbrowskiego. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej bronił Warszawy.

Czytaj też: Johann Jebsen, Niemiec, który na torturach nie zdradził największego sekretu aliantów

Po powrocie do Wilna ukończył szkołę, wstąpił do Związku Bezpieczeństwa Kraju. Zrobił kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W Wilnie próbował ułożyć sobie cywilne życie. Rozpoczął studia plastyczne na miejscowym uniwersytecie. Jednak trudna sytuacja materialna rodziny zmusiła go do przerwania nauki. Musiał zająć się majątkiem w Sukurczach. Tam poznał przyszłą żonę Marię Ostrowską. Ślub odbył się w 1931 r. Urodziło się im dwoje dzieci.

W sierpniu 1939 r. Pilecki otrzymał powołanie do wojska. Na początku września już, jako podporucznik rezerwy, walczył z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. 22 września bijąca się na południu kraju dywizja Pileckiego została rozbita.

Witold Pilecki przedostał się do Warszawy, by podjąć działalność konspiracyjną. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską (TAP). Jako jej żołnierz powziął plan zdobycia materiałów wywiadowczych z tworzonych przez hitlerowców obozów koncentracyjnych. Bezpośrednim powodem była rosnąca liczba aresztowań wśród żołnierzy TAP oraz informacje o zbrodniczych działaniach Niemców. By dostać się do obozu Pilecki wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Został zatrzymany w kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 40.

Czytaj też: Herbatka z Hitlerem, toast z Mussolinim, czyli dzieje Michała I - jedynego króla za żelazną kurtyną

Podając się za Tomasza Serafińskiego - ukrywającego się żołnierza polskiego - został wywieziony do obozu Auschwitz. Za drutami znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Otrzymał numer 4859. Mimo nieludzkich warunków, chorób, Pilecki ps. Serafiński zbierał i przekazywał materiały wywiadowcze przez wypuszczanych na wolność więźniów. To on przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz.
1 3 »
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Namnożyło się bohaterów

+37 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Leon (gość)  •

Nie wiem kto to jest Pilecki.

skomentuj

Pamiętamy!

+28 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dakt (gość)  •

Ale wielu innych wie. O tobie zaś nie wiedzą żadni inni. Bo cienki dupek jesteś

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pamietamy..

+32 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yarko (gość)  •

A dziadek UBek nie opowiedzial Ci o Naszym Bohaterze rotm. Pileckim? Bardzo zly dziadek..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Morderstwa UB i SB na działaczach podziemia,...

+47 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AlicjaSD (gość)  •

Do lat 90ych te bandyckie służby mordowały Polaków. 26 maja1972 został zamordowany mój brat Ryszard. Jak co dzień rano wyszedł do pracy. Nie wrócił na noc do domu. Rano został znaleziony na ul. Spacerowej w Oliwie,..Upozorowany wypadek. W akcie zgonu," potrącony przez autobus". Lekarz Patomorfolog po sekcji , mojej mamie powiedział, że ciało było przewożone, nogi miał w czasie transportu związane, były ślady pobicia, upozorowany wypadek. I tak zostało do dzisiaj, brat nikomu nic nie mówił, by nie narażać nas na niebezpieczeństwo. Ludzie mówili o bandyckim mordzie na moim bracie. Tylko tyle można było zrobić ,.. mówić!!! W maju będzie 40 lat, od bandyckiego mordu , a ja nawet nie wiem komu w gębę napluć,Brat miał tylko 25 lat. Oprawcy za te bandyckie poczynania dobrze się na emeryturach mają i zapewne żadnych wyrzutów sumienia zapewne nie mają,...

skomentuj

Tak o.

+34 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość)  •

A tak całkiem serio, bez szyderstwa. Próbowałeś zgłosić się do IPN-u? Rozgrzebać tę sprawę dziś? Może gdzieś są jakieś szczątkowe informacje. Zawsze miałbyś coś więcej niż tylko słownie przekazywaną opowieść. Może jakiś rozkaz, zlecenie, cokolwiek... Nie mam pojęcia jaki masz do tego stosunek ale ja bym chyba poszukał...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rtm.Witold Pilecki

+47 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tola (gość)  •

Kolejne "białe plamy" w naszej historii,którą po latach edukacji można nazwać królową kłamstw.Ileż jeszcze nie znamy tych wspaniałych bohaterów????.
Nie można o nich zapomnieć!.To wielki dramat.Niechaj Rtm.Witold spoczywa w spokoju,gdziekolwiek są jego prochy.Dziękujemy Wam wspaniali bohaterowie,wspaniali Polacy!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

rtm. Pilecki

+53 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

babciaewa (gość)  •

rtm. Pilecki w rozmowie z żoną podczas widzenia na Rakowieckiej powiedział, że to co przeżył w obozie to pestka, w porównaniu z tym co zgotowali mu swoi. Czy my dzisiaj zdajemy sobie sprawę jakie to były dramaty?

odpowiedzi (0)

skomentuj

PYTANIE

+48 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak myślący co nieco ... (gość)  •

Czy ktoś może przez przypadek zastanawiłl się co by było gdyby marzenia rtm. Pileckiego się spełniły?. Bo żeby gen. Anders mógł wrócić na białym koniu do Polski nasi przyjaciele z USA, Anglii i Francji musieliby wygrać III Wojnę Światową. Sowieci, których pierwasza linia obrony była na Łabie , druga na Odrze i Nysie, a trzecia na Wiśle pewnie by nie odpuścili, więc nasi przyjaciele z USA walnęli by parę(naście) bomb atomowych. Zapewne na taktycznym zaleczu Armii Czerwonej i jej "sojuszników", czyli gdzieś między Odrą a Wisłą. Zapewne dałoby to możliwość wygrania III Wojny Światowej, niestety PO NASZYM TRUPIE.
W ten sposób marzenia Hitlera i Stalina o ostatecznym rozwiązaniu "kwestii narodu polskiego" zostały by spełnioneprzez naszych przyjaciół z USA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zabojstwo rotmistrza Pileckiego

+52 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

stefan gryniewicz bereza z przyjaciolmi. (gość)  •

Aresztowac kilkunastu zyjacych jeszcze katow,torturowac i szybko dowiemy sie gdzie czerwoni bandyci ukryli zwloki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rotmistrzowi

+45 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grzegorz Fryciński (gość)  •

Przeciwko nadaniu pośmiertnego Orderu Orła Białego protestował ten krzykacz Władzio Bydło Bartoszewski. Chyba Władzio miał z tego powodu kompleksy bo wojne spedził po chorobie (dziwne ze chorego nie puścilikominem) w Auschwitz Pewno gdzies za piecem chowając się po bramach bojac sie Polaków.
Grzegorz Fryciński Poznań

odpowiedzi (0)

skomentuj