Menu Region

Komisja Europejska i MFW wydadzą miliardy dolarów na pomoc...

Komisja Europejska i MFW wydadzą miliardy dolarów na pomoc państwom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
25 miliardów dolarów - dokładnie tyle gotowa jest wydać Komisja Europejska na pomoc krajom członkowskim spoza strefy euro, pogrążonym w kryzysie finansowym.
Pomocy mogą spodziewać się Islandia i Ukraina, których waluty w ostatnim czasie niezwykle szybko traciły na wartości.

Obietnica Komisji nie jest bez pokrycia, bo Węgry - jeden z krajów, który najbardziej ucierpiał w wyniku kryzysu - już dostały z Brukseli pożyczkę w wysokości 8,1 mld dol. Węgry dostaną też sowitą pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Tylko MFW pożyczy Węgrom na siedemnaście miesięcy aż 17 mld dol.

Pieniądze są Węgrom potrzebne, by inwestorzy mogli wreszcie odzyskać zaufanie do forinta. W ostatnich tygodniach tamtejszy rynek finansowy kompletnie się załamał, bo zagraniczni inwestorzy zaczęli wyzbywać się węgierskich akcji i obligacji. To było do przewidzenia, bo tempo wzrostu węgierskiej gospodarki nie dawało powodów do zadowolenia. Już od lat 90. pensje i świadczenia socjalne rosły nieproporcjonalnie do wzrostu gospodarki, a rządy wydawały ogromne pieniądze z państwowej kasy, jednocześnie obniżając podatki. Powiększająca się dziura budżetowa nieomal nie doprowadziła kraju do bankructwa.

W bardzo podobnej, kiepskiej sytuacji gospodarczej są też Ukraina i Islandia, które wyciągają ręce po pomoc finansową do międzynarodowych instytucji. Ukraina, która walczy o utrzymanie swojej waluty i systemu bankowego dostała z MFW 16,5 mld dol. pomocy. Islandia stara się z kolei o dodatkowe 4 mld dol. kredytu poza 2 mld, które już otrzymała z MFW. Dodatkowa pomoc jest pilnie potrzebna, bo islandzki PKB może się w przyszłym roku obniżyć nawet o 10 proc. Deficyt finansów publicznych może kilkukrotnie przekroczyć prognozowany w ustawie budżetowej na 2009 rok poziom 3,5 proc. PKB.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się