Menu Region

Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Ewa Matyszewska, ewa.matyszewska@infor.pl

3Komentarze Prześlij Drukuj
Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

(© Bruno Fidrych/Polskapresse)

Za wysłanie zeznania rocznego za 2011 r. po 30 kwietnia 2012 r. podatnik może dostać grzywnę. Gdy taka sytuacja pojawia się nie po raz pierwszy konsekwencje podatkowe mogą być bardziej dotkliwe.
Każdy podatnik musi pamiętać o wywiązywaniu się z obowiązków wobec fiskusa. Jednym z nich jest składanie raz w roku zeznań: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39. Na ich wypełnienie i przesłanie do skarbówki podatnicy mają czas do końca kwietnia roku następnego po roku, którego rozliczenie dotyczy. Tłumacząc tę zasadę, ostatnim dniem na wypełnienie PIT za 2011 r. był 30 kwietnia 2012 r.


Gdy podatnik zapomniał o tych obowiązkach i nie złożył rocznego PIT, urząd skarbowy może wymierzyć mu grzywnę. Urzędnicy zaczną od wezwania podatnika w celu wyjaśnienia, dlaczego nie złożył PIT za 2011 r.

To niestety nie koniec przykrych konsekwencji. Jeśli podatnik chciał się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, a złożył PIT po ustawowym terminie, straci możliwość skorzystania z tych preferencji.

Brak zeznania...
Niezłożenie zeznania PIT przez podatnika zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe, która może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszącym 1500 zł, kara grzywny może być wymierzona w wysokości od 150 zł do 30 000 zł.

Z przepisów ustawy o PIT wynika, że podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego spoczywa na wszystkich podatnikach, którzy uzyskali w roku podatkowym dochody podlegające opodatkowaniu, bez względu na to, czy wysokość tych dochodów spowodowała powstanie zobowiązania podatkowego, czy też nie. Nie zwalnia się z tego obowiązku osób, u których w wyniku obliczenia podatek należny za dany rok podatkowy w ogóle nie wystąpił (podatek należny = 0 zł). Jeśli zarobki podatnika za 2011 r. nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku - 3091 zł - nie powstanie u niego obowiązek zapłaty PIT. Wtedy w zeznaniu rocznym podatnik wykazuje nadpłatę podatku, jeśli od tych zarobków zostały odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy.

...i wpłaty
Może się też zdarzyć tak, że podatnik nie złoży zeznania podatkowego oraz nie wpłaci należnego PIT (jeśli kwota do dopłaty wyszła mu z obliczeń). Wtedy w zależności od wysokości nieterminowo wpłaconego podatku popełniony czyn kwalifikowany jest jako wykroczenie albo przestępstwo skarbowe. Kwotę graniczną między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym stanowi kwota wynosząca 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 7500 zł.

W takim przypadku sankcje za wykroczenie skarbowe mogą wynieść od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że kara grzywny może być wymierzona w wysokości od 150 zł do 30 000 zł. Natomiast za przestępstwo skarbowe grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 5 albo obie te kary łącznie.
1 3 4 »
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie wiem po co w ogóle są te PIT-y. Powinno być tak:

+119 / -155

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Nie wiem po co w ogóle są te PIT-y. Powinno być tak. Dane pracownika elektronicznie lecą do skarbówki. Tam komputerek wydrukowuje rozliczenie pitowskie jakie z tych danych wynika i przysyła do domu do podpisu albo skorygowania, jak ktoś coś musi dopisać i wszystko. Przecież skarbówka ma normalnie 100% danych typowego pracownika to o co chodzi?

odpowiedzi (0)

skomentuj

mogą mnie

+158 / -149

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gargamel (gość)  •

mogą mnie w d.pę pocałować!! niech tusk i rostowski się pitują!

skomentuj

zwolennik Jarka K.

+111 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zwolennik Jarka K. (gość)  •

popieram:D

odpowiedzi (0)

skomentuj