Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 3 maja. Powinny być rodzinne czy patriotyczne?

Jacek Wierciński
3 Maja w święto uchwalenia Konstytucji - Pchli targ w Słupsku
3 Maja w święto uchwalenia Konstytucji - Pchli targ w Słupsku fot.APR-SAS
Pomorzanie obchody 3 maja woleli spędzić w rodzinnej atmosferze niż na oficjalnych uroczystościach. Zobacz, jak Pomorze uczciło 221 rocznicę Konstytucji 3 Maja

Jako pierwsza obchody rozpoczęła Gdynia, gdzie już o 8 rano nad okrętami w Porcie Wojennym załopotały bandery. Później dołączyła do niej reszta Pomorza. Niemal wszędzie zaplanowano uroczyste msze święte, często i chętnie śpiewano też patriotyczne piosenki, nie zawsze poprzestając na oficjalnej formie obchodów.

Zobacz też: Majówka 2012 w Sopocie

Tradycyjnie największe obchody odbyły się w Gdańsku, gdzie pod pomnikiem Jana III Sobieskiego pamięć twórców i obrońców konstytucji uczciło kilkaset osób. Kwiaty złożyli tam m.in. minister Sławomir Nowak, posłowie i dyplomaci.

Kiedy ok. godz. 12 uczestnicy gdańskich uroczystości powoli ruszali na mszę od bazyliki Mariackiej, ulicami Starogardu paradowali już legioniści w galowych strojach, a gdynianie maszerowali Świętojańską oraz Żwirki i Wigury, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Z roku na rok coraz większą popularność w całym województwie zdobywa wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podobnie jak w ubiegłym roku - zapraszał na nie starogardzki Teatr Kuźnia Bracka, chętni dostali nawet śpiewniki. Z kolei z Maciejem Miecznikowskim i Młodzieżową Orkiestrą Dętą śpiewali kwidzynianie. Koncert polskich arii i pieśni, m.in. z oper "Halka", "Hrabina" oraz popularnych przedwojennych piosenek zaproponowali wykonawcy, zaproszeni przez gdyński Klub Marynarki Wojennej "Riwiera".

Piękna pogoda sprawiła, że większość Pomorzan zrezygnowała jednak z oficjalnych uroczystości i wolny dzień postanowiła spędzić z najbliższymi na łonie przyrody. Naprzeciw takim oczekiwaniom wyszedł Lębork, gdzie po oficjalnej części w parku, za siedzibą Starostwa Powiatowego zorganizowano rodzinny festyn. Na podobny pomysł wpadły władze Pruszcza Gdańskiego oraz Chojnic - tam oprócz festynu zorganizowano turniej piłki nożnej i spektakle teatralne.

Zobacz: Tłumy na majówce z Marynarką Wojenną RP [ZDJĘCIA]

Najbardziej w oczy rzucały się oczywiście polskie flagi, które na ulice wielu miast i miasteczek trafiły 2 maja - w Dniu Flagi RP. W samym Słupsku magistrat wywiesił ich ponad 600.

Obchodom rocznicy uchwalenia konstytucji nie przeszkodził też zapadający zmrok. Dopiero o godz. 21.30 gdańszczanie mieli bowiem szansę podziwiać biało-czerwoną iluminację na budynku Rady Miasta. Świetlna flaga przypominała o narodowym święcie do godziny czwartej dziś rano i znikła dopiero, gdy na ulice wyjechały pierwsze tramwaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki