Menu Region

Dzięki unijnym funduszom Polska jest nadal bezpieczna

Dzięki unijnym funduszom Polska jest nadal bezpieczna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Jerzy Buzek, były premier, poseł do PE

Prześlij Drukuj
Maciej Witucki, prezes TPSA napisał, inaugurując naszą debatę, że krach nie zagraża rozwojowi Polski. Wręcz przeciwnie, obniży koszty modernizacji. Wczoraj o skutkach kryzysu pisał Igor Chalupec, dzisiaj do debaty włącza się Jerzy Buzek.
Czy kryzys finansowy odbierze Polsce szansę na modernizację? Wprost przeciwnie. Polska jest pod tym względem bezpieczna, ponieważ z Unii Europejskiej płyną do niej stałe środki.

Unijne fundusze strukturalne przeznaczane są na projekty związane m.in. z budową infrastruktury, inwestycjami z dziedziny energetyki, szkolnictwa, informatyzacji, dokształcania kadr, ochrony środowiska, a więc właśnie na modernizację kraju. Chodzi o sumę 67 miliardów euro w przeciągu siedmiu lat.

Po drugie ważnym sektorem decydującym o modernizacji kraju może być dzisiaj rozwój energetyki odnawialnej. Mamy tutaj wiele do zrobienia. To przecież najtańsza energia, której nie musimy produkować. Tej ogromnej szansy na modernizację ewentualny kryzys na szczęście nie może nam odebrać. Polska dzięki funduszom z Unii może pozwolić sobie na znaczące inwestycje w tym sektorze. To przyczyni się przede wszystkim do rozwoju polskiej wsi.

Nowe inwestycje w energię odnawialną potrzebne są w różnych częściach Polski, w różnych proporcjach: na bogatych w odpady rolnicze i hodowlane Podlasiu i Wielkopolsce można rozwijać biogazownictwo, na Podkarpaciu i w regionie świętokrzyskim inwestować w biomasę, na północy Polski najważniejsze będzie wykorzystanie wiatru.

Realizacja tych projektów w sposób wręcz fenomenalny może przyczynić się do podniesienia innowacyjności mniej doinwestowanych części kra-ju. Pomoże także zatrzymać migrację młodych i wykształconych ludzi. Tych, którzy dziś z powodu braku pracy masowo uciekają z prowincji do większych miast, lub za granicę. Mogą oni znaleźć pracę w nowoczesnym sektorze energetycznym.

Po trzecie potencjał modernizacyjny kraju tkwi także w węglu. Polska posiada jedne z największych złóż tego surowca na świecie. Nowoczesne jego zastosowanie to wielka szansa dla naszego kraju. Przestarzałe technologie uzyskiwania energii powodują, że marnujemy aż 30-40 proc. tych zasobów. Lokalne ciepłownie, systemy grze-wcze, małe elektrownie czy elektrociepłownie są niemal w każdym powiecie. Ich zmodernizowanie będzie sporym wysiłkiem, ale się opłaci.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się