Menu Region

Senat: Debata nad pakietem ustaw reformujących ochronę...

Senat: Debata nad pakietem ustaw reformujących ochronę zdrowia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy zakładają między innymi obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom. Regulują też zasady oddłużania szpitali i pomocy publicznej oraz wprowadzają urząd Rzecznika Praw Pacjenta.
Senatorowie PiS chcą odrzucenia w całości trzech ustaw: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawy wprowadzającej. Senacka komisja zdrowia przyjęła poprawki PO do 6 ustaw zdrowotnych. Zmiany dotyczą głównie rozszerzenia uprawnień dla pracowników ZOZ-ów. Zgodnie z poprawkami będą oni mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz do odpraw emerytalnych i rentowych. Biały personel będzie też mógł ubiegać się u pracodawcy o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.


W zakładach opieki zdrowotnej mają być utworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek. O takie zmiany zabiegały związki zawodowe działające w ochronie zdrowia oraz posłowie Lewicy. Komisja chce jednak wycofania z ustawy o ZOZ-ach możliwości przeprowadzenia lokalnego referendum w przypadku zamiaru rozwiązania spółki zarządzającej ZOZ lub zbycia przez samorząd jej udziałów albo akcji.

W nocy senatorowie odrzucili prezydencki wniosek o referendum w sprawie kierunku zmian w ochronie zdrowia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się