Menu Region

Kaczyński coraz bliżej weta wobec ustaw minister Hall

Kaczyński coraz bliżej weta wobec ustaw minister Hall

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

1Komentarz Prześlij Drukuj
Dziś kończy obrady edukacyjny okrągły stół, zorganizowany przez Pałac Prezydencki.
Jak ustaliliśmy, przewagę zyskali przeciwnicy reform, czyli posłania sześciolatków do szkoły już w 2009 roku i ograniczenia przywilejów emerytalnych dla nauczycieli. Jeszcze w tym tygodniu protokoły z obrad wylądują na biurku Lecha Kaczyńskiego. Najpewniej oznaczać będą zielone światło dla prezydenckiego weta wobec czołowych ustaw minister edukacji Katarzyny Hall: nowelizacji ustawy oświatowej (która m.in. obniża wiek szkolny, ogranicza rolę kuratoriów) i Karty nauczyciela (zwiększa tygodniowy wymiar pracy w szkole o cztery godziny zajęć opiekuńczo-wychowawczych).

Zagrożony może być też rządowy projekt o emeryturach pomostowych, który nie daje przywilejów nauczycielom. Lech Kaczyński wyraźnie dał do zrozumienia, że się z tym nie zgadza: - Sprowadzanie nauczyciela do roli zwykłego pracownika jest nieporozumieniem - uznał. Podkreślił też, że przywileje pozwalają zatrzymać w szkołach najlepszych ludzi. Do weta ustawy emerytalnej namawiali oni podczas obrad okrągłego stołu oświatowe związki zawodowe. Solidarność i OPZZ chcą, by wszyscy nauczyciele mieli prawo odejść na wcześniejszą emeryturę. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował kompromis: pomo-stówki należałyby się nauczycielom, którzy przepracowali w szkole 30 lat, w tym 20 przy tablicy, oraz ukończyli 55 rok życia.

Posłowie Platformy Obywatelskiej nieoficjalnie debatę u prezydenta nazywają "polityczną hucpą". Irytują się, że układ sił przy okrągłym stole był nierówny. - Dziwię się, że posłowie PO nie zostali zaproszeni do prac, skoro zaproszenie otrzymali przedstawiciele PiS - mówił Andrzej Smirnow z PO, szef sejmowej komisji edukacji.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Był Smirnow,Łybacka i Legutko

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

żabina (gość)  •

Widziałam pierwszego dnia obrad przy stole zarówno Smirnowa jak i Łybacką.Niech Smirnow nie narzeka. Gdyby nie Solidarnośc nie byłoby go w Sejmie, a tak sie buja w politce i nieźle z niej żyje. byłp osłem w AWS ,teraz jest w PO. Zapomniał wół jak cięleciem byl. Oderwałsie od mas dla kasy.

odpowiedzi (0)

skomentuj