Menu Region

Państwo pomoże finansowo zagrożonym bankom

Państwo pomoże finansowo zagrożonym bankom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Udzielenie przez rząd gwarancji dla instytucji finansowych oraz deklaracja o dążeniu do przyjęcia euro zdecydowanie poprawiły wczoraj nastroje inwestorów na polskiej giełdzie.
Indeks WIG20 poszedł do góry o ponad 3,5 proc., przebijając się przez granicę 1,6 tys. pkt. Najszybciej w górę szły notowania KGHM-u, a także banków, spośród których nawet ponad 8 proc. zyskiwały BZ WBK i PKO BP.

Sytuację wokół banków zdecydowanie poprawiło przyjęcie przez rząd projektu ustawy, która zagwarantuje, że Skarb Państwa udzieli wsparcia wszystkim instytucjom finansowym w razie jakichkolwiek kłopotów.

Państwo udzieli wsparcia zagrożonym utratą płynności bankom, funduszom inwestycyjnym lub firmom ubezpieczeniowym. Nastąpi to w formie gwarancji, pożyczek skarbowych papierów wartościowych lub rozłożenia płatności na raty.

Powinno to odblokować totalny zastój na rynku międzybankowym - banki bały się pożyczać pieniądze sobie nawzajem, co wpłynęło na ograniczenie dostępności kredytów przede wszystkim dla przedsiębiorców.

Do tego doszły wczoraj deklaracje dotyczące wprowadzenia euro na początku 2012 roku. To uspokoiło sytuację na rynku walutowym i wpłynęło na umocnienie polskiej waluty. Wczoraj po południu za jednego dolara trzeba było zapłacić 2,94 zł, za euro 3,67 zł, a za franka 2,54 zł.

Taka zmiana pozwoliła choć na chwilę odetchnąć osobom spłacającym kredyty hipoteczne w walutach obcych, które w ostatnich dniach odczuły bardzo wyraźny wzrost rat kredytowych.

Na osłabienie dolara może mieć również wpływ decyzja, którą podejmie dzisiaj amerykański bank centralny. Analitycy spodziewają się, że Fed zdecyduje o kolejnym cięciu stóp procentowych.
Obok giełdy w Polsce w górę szły wczoraj notowania na europejskich parkietach.

Finansowa pomoc międzynarodowa dla Węgier pozwoliła odbić się tamtejszej giełdzie aż o 9 proc. Dobre nastroje panowały również w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, gdzie bardzo szybki wzrost kursu Volkswagena pociągnął indeks DAX nawet o 6 proc. do góry.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się