18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

1/10
Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było. Od 30 kwietnia do...
fot. archiwum

1. Światowe rycerstwo w Forcie Bema

Takiej imprezy jeszcze w Polsce nie było. Od 30 kwietnia do 3 maja w Forcie Bema im. Jerzego Waldorffa, wśród szczęku oręża i wezwań do boju, potrwają Rycerskie Mistrzostwa Świata. Do Warszawy zjadą najbitniejsi wojownicy naszych czasów. Wieńczeniem mistrzostw będzie bitwa narodów, z udziałem uczestników zabawy. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna. Polscy wojowie ruszą do boju pod wodzą Huberta Filipiaka, 31-latka z podwarszawskiego Rembertowa. Statystyka i plan imprezy są imponujące: prawie 850 zbrojnych z 15 krajów, pokazy walk grupowych i indywidualnych, pokazy rycerskiego rynsztunku, Konkursy i sparingi sprawnościowe z udziałem rumaków. Obok aren będzie działało miasteczko rycerskie, gdzie będzie można nie tylko przymierzyć zbroję i wyposażenie, ale też zjeść rycerski obiad, spróbować dawnego rzemiosła, kupić pamiątki i upominki z epoki. Będą także inne atrakcje: nauka strzelania z kuszy, średniowieczne szachy, plac rycerskich zabaw dla dzieci, targi zrekonstruowanej broni. Bilety (40 zł dorośli, 20 zł dzieci) do nabycia w sieciach salonów Empik na terenie całego kraju, oraz na: www.ebilet.pl, www.abilet.pl, www.ticketpro.pl, www.biletin.pl.

2/10
Najbardziej secesyjne miasto w Polsce? Płock! Mało kto wie,...
fot. fot. archiwum

2. Prawdziwy szał secesji w Płocku

Najbardziej secesyjne miasto w Polsce? Płock! Mało kto wie, że w dawnej średniowiecznej stolicy Polski obok historycznych pamiątek ze złotego okresu miasta znajduje się imponująca kolekcja secesji. Skrywa je Muzeum Mazowieckie, które od 2004 r. swą siedzibę znalazło w przepięknej secesyjnej kamienicy w samym centrum miasta (pięć minut spacerem od katedry). Samo muzeum powstało w 1821 r. - i dziś z dumą podkreśla, że jest najstarszą tego typu placówką w kraju. Jednak prawdziwym powodem do dumy są zbiory secesji. Muzeum zaczęło je gromadzić w latach 60. XX w. - wtedy nikt jeszcze nie myślał w kategoriach zachowania pamiątek z okresu Młodej Polski. Dzięki tej wizjonerskiej przenikliwości płockie muzeum może się pochwalić jedną z najbardziej imponujących kolekcji secesji w Europie. Całość eksponowana jest na kilku piętrach starej kamienicy. Na pierwszym widzimy aranżacje typowych secesyjnych wnętrz. Na kolejnym obrazy polskich malarzy z przełomu XIX i XX w. (wśród nich "Szał" Władysława Podkowińskiego). Całość uzupełnia kolekcja art déco.

3/10
Miejsce dla miłośników pięknych, malowniczych widoków,...
fot. Polskapresse

3. Urokliwy Stargard Szczeciński

Miejsce dla miłośników pięknych, malowniczych widoków, pełnych historii i uroków natury. Stargard Szczeciński jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim - jego początki sięgają połowy XIII w. Dzięki temu niemal na każdym kroku trafiamy na otaczające nas pamiątki historii, jak chociażby na najwyższą w Polsce basztę Morze Czerwone czy Bramę Młyńską (na zdjęciu) - jedyną w Polsce i jedną z dwóch na świecie bram położonych nad korytem rzeki, wzniesioną w połowie XV w. Dla miłośników przyrody oraz wysiłku fizycznego również nie zabraknie atrakcji: na największej rzece przepływającej przez miasto - Inie - organizowane są spływy kajakowe. Osoby, które chcą wypocząć i zrelaksować się w równie pięknym, lecz spokojniejszym miejscu, powinny koniecznie wybrać się nad jezioro Miedwie położone zaledwie kilka kilometrów od Stargardu. Znajdziemy tam wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miłych dla oka widoków, dzięki którym całkowicie zapomnimy o codziennych problemach. Odwiedzając Stargard Szczeciński, zagwarantujemy wypoczynek nie tylko duszy i ciału, ale być może będziemy mogli pochwalić się także pierwszą w tym roku opalenizną.

4/10
Majowy weekend może okazać się wymarzoną sposobnością do...
fot. Polskapresse

4. Majowy rajd po teatrach

Majowy weekend może okazać się wymarzoną sposobnością do teatralnych remanentów. Gdy inni leniuchują, ty urządź sobie rajd po ambitnym repertuarze prestiżowych stołecznych scen. Oto kilka naszych propozycji.

I tak Teatr Współczesny kusi "Ludźmi i Aniołami" Wiktora Szenderowicza w reżyserii Wojciecha Adamczyka, zabawno-gorzka opowieść o rosyjskim biznesmenie, którego nawiedza anioł w celu przygotowania go do wędrówki na... tamten świat. Na scenie zobaczymy m.in. Sławomira Orzechowskiego i Andrzeja Zielińskiego.

W teatrze Studio będzie okazja do zobaczenia spektaklu "Zrób sobie raj" na motywach książki Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. To portret współczesnych Czechów borykających się z bliźnimi, Bogiem i losem. Na scenie m.in. Katarzyna Herman, Karolina Kominek, Stanisław Brudny. Reżyseria: Kasia Adamik.

Aleksandra Konieczna wystawiła w Teatrze Dramatycznym sztukę "I nie było już nikogo", własną wersję kryminalnej intrygi Agathy Christie. Grają m.in. Waldemar Obłoza i Małgorzata Rożniatowska.

A Teatr Powszechny? Tu króluje Tyrmandowski "Zły" Jana Buchwalda (na zdjęciu), z udziałem m.in. Agnieszki Krukówny, Pauliny Chruściel, Dariusza Siastacza i Sławomira Packa. To barwna opowieść nie tylko o PRL-owskim społeczeństwie, ale też Warszawie, mieście Leopolda Tyrmanda.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.

Polecamy

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

Tusk: Te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej

Tusk: Te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej

Największe wyjazdy kibiców w kwietniu. Gigantyczna liczba Widzewa Łódź

Największe wyjazdy kibiców w kwietniu. Gigantyczna liczba Widzewa Łódź

Zobacz również

Izabela Macudzińska przed laty. „Królowa życia” zmieniła się nie do poznania

Izabela Macudzińska przed laty. „Królowa życia” zmieniła się nie do poznania

Tusk: Te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej

Tusk: Te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej