Menu Region

Jeśli boisz się eksmisji, sprawdź swoje prawa

Jeśli boisz się eksmisji, sprawdź swoje prawa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szymon Sikorski

Prześlij Drukuj
Wobec informacji o coraz częstszym zaostrzaniu polityki kredytowej przez banki powraca pytanie: czy bank może zająć, a następnie wymeldować dłużników z mieszkania, które stanowi zabezpieczenie hipoteczne zaciągniętego kredytu?
Problem ten dotyczy przede wszystkim tych osób, którym banki dokonały przeszacowania wartości nieruchomości. Okazało się, że praktycznie z dnia na dzień muszą wpłacić dodatkowe zabezpieczenie (w wysokości powiedzmy 100 tys. zł). Dlaczego? Bo właśnie na skutek dekoniunktury na rynku ich nieruchomość straciła na wartości i mają wyższy kredyt niż wartość zabezpieczenia. Zanim uda nam się zorganizować te dodatkowe pieniądze, to czy bank nie wyrzuci nas z naszego mieszkania?

Otóż proszę się nie denerwować: żaden bank nie ma możliwości automatycznego wymeldowania nas z zajmowanego mieszkania, jeśli w nim mieszkamy. I to nawet wtedy, gdy zalegamy ze spłatą rat kredytu.
Wszelkie takie działania wymagają postępowania sądowego. Postaramy się przybliżyć kluczowe dla rozwiązania tej wątpliwości elementy postępowania. Warto zaznaczyć, że żadnemu bakowi nie zależy na toczeniu sporu z wierzycielem, czyli z nami. W momencie, gdy popadamy w kłopoty finansowe, dobrze jest podjąć próbę negocjacji z bankiem. Ponadto w większości przypadków kredyty hipoteczne są zawierane wraz z polisą, która ma w takiej sytuacji chronić zarówno bank, jak i jego klientów.

Jeżeli już jednak dojdzie do sporu sądowego, bank nie może automatycznie zająć naszego mieszkania. Tak zwane zajęcie nieruchomości następuje jedynie przez komornika, i to wyłącznie na mocy postanowienia sądu. Co więcej, na skutek takiego zajęcia mieszkania bank nie zyskuje żadnych uprawnień do dysponowania naszą nieruchomością.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się