Menu Region

Monika Libicka: Nasze aktywa to pracownicy

Monika Libicka: Nasze aktywa to pracownicy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dziennikarka działu opinie "Polski"

4Komentarze Prześlij Drukuj
Profesor Edward Phelps, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, w wywiadzie dla tygodnika "Polityka", przypomniał, że "człowiek bez pracy szybko się degraduje, czuje się zbędny i bezużyteczny, więcej choruje i wcześniej umiera".
Jego słowa brzmią dość dramatycznie dziś, w kontekście pojawiających się coraz częściej informacji o przewidywanym wzroście bezrobocia.

Wiemy, że obecny kryzys finansowy wywoła spowolnienie gospodarki, które będzie przebiegać z wszystkimi charakterystycznymi dla tej "choroby" objawami. Wiemy też, że trudna sytuacja na polskim rynku pracy zbiegnie się z masowymi powrotami emigrantów, którym rozłąka z ojczyzną przestaje się finansowo opłacać. Mam nadzieję, że suma tych informacji zdążyła już zainspirować nasz rząd do aktywnej polityki społecznej na rynku pracy.

Doświadczenia ostatnich kilku lat nauczyły nas, że Polacy są świetnymi pracownikami. Wykształceni, uczciwi, zmotywowani, punktualni, przedsiębiorczy, stabilni i pracowici. Tak o wyjeżdżających Polakach mówią brytyjscy menedżerowie, narzekając, że teraz będą musieli zatrudniać angielskich leni.

Polscy pracownicy to ogromny kapitał, którego nie wolno zmarnować. Ten kapitał nie straci na wartości pod wpływem giełdowych wahań ani nie zdewaluuje się jak nadmuchane aktywa. Trzeba tylko dbać, by go nie roztrwonić i właśnie dlatego program walki z bezrobociem należy ustawić wśród priorytetów na najbliższe lata. Bo jak mówi noblista: "Kryzys to nie jest koniec świata. Po kilku latach się kończy i dobra koniunktura wraca, ale jego niewinnym ofiarom rządy powinny pomagać".

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Geronimo ma racje. Komentarz dyletancki i pełen błedów

+16 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Witold Adamek (gość)  •

Nie chciało mi sie juz podsumowywac, bo jest bardzo wczesnie, ale mój przedmówca napisał dokładnie co i ja myślę. Nie chcę Pani obrażac Pani Moniko, ale nie powinna pisac takich rzeczy. Bo po prostu wstyd. Jeszcze ze zdjeciem :(

Jesli ta gazeta upadanie, to nie wincie WSI koga tam jeszcze zazwyczaj prawica obwinia? Gdy bliski wam środowiskowo Ozon przestałwychdozic, to tez bardziej sfrustrowani węszyli spisek. A prawda jest własnie w takich tekstach. Są zwyczajnie słabe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Duch Edwarda Phelpsa?

+13 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Geronimo (gość)  •

Mdlawo-pretensjonalny zlepek skopiowanych z internetu wypowiedzi noblistow (ma to zasugerowac intelektualnosc calej wypowiedzi?), z artykulami z tabloidow ("menadzerowie brytyjscy"), z banalami i frazesami ("pracownicy to ogromny kapitał") i poboznymi zyczeniami i krokodylami lzami ("niewinnym ofiarom rządy powinny pomagać").

Przepis na "opinie redakcji" polskatimes jest wiec stosunkowo prosty:
szczypta stereotypow, cytatow, banalow i plagiatow, dobrze wymieszac (uwazac aby nie podac zrodla lub linku!), doprawic wypowiedziami z tabloidow, i serwowac z usmiechem na talerzu z niedbale wygrawerowanym orderem Nobla.

Poziom calego komentarza mozna by podsumowac chyba jednym zdaniem, ktore sadzac po stylu i dziwacznej przeslance pani Libicka wyjatkowo wymyslila chyba sama, a ma on oryginalna wartosc "humoru w krotkich spodenkach":
"emigrantów, którym rozłąka z ojczyzną przestaje się finansowo opłacać."


BTW,
Edward Phelps nigdy nie otrzymal nagrody Nobla gdzyz zmarl w 1900r.
Byc moze chodzi o Edmund S. Phelps
http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2006/?
no ale jakie to w sumie ma znacznie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

A przeciez nawoływaliscie: mniej pracowac, wiecej dzieci. Wiec jak?

+13 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysztof Kazuń (gość)  •

Jacy wy? Na łamach Opinii dziennika Polska pjawiały sie niejednokrotnie wezwania o dodatkowe dni wolnego. Podobnie w sprawie dzieci. Pisaliscie ze tylko dzieci uchronią nas przed zalaniem obych ras.

Teraz w drugą mańkę? Pani Moniko, jako nieliczna inteligentna dziennikarka z tego grona, niech sie Pani postara o prace w poważniejszym i bardziej stabilnym. Bez radykalnych zmian ten dziennik nie dotrwa 2010 roku. Bo nie wiadomo dla kogo jest. O Edwardzie Phelpsie piszecie obok wezwań ojca Zięby do bankierów by nie byli chciwi. To jest pomieszanie targetów ( grup docelowych)

odpowiedzi (0)

skomentuj