Menu Region

Kredyty będą dostępne, ale raty nie staną się niższe

Kredyty będą dostępne, ale raty nie staną się niższe

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej będzie się zastanawiać nad obniżeniem stóp procentowych - dowiedziała się "Polska".
Taki ruch miałby być jednym z elementów walki z kryzysem finansowym, gdyby sytuacja w naszym kraju się pogorszyła.

Nie należy się jednak spodziewać obniżki wszystkich stóp. Być może pierwszy raz RPP podejmie decyzję o cięciu nie wszystkich stawek, a tylko jednej. Jednak raczej nie referencyjnej, po której banki pożyczają sobie pieniądze na kredyty, a lombardowej.

- Dzięki temu banki, które mają problemy płynnościowe, mogłyby skorzystać z kredytu lombardowego w NBP po niższej cenie, co poprawiłoby ich pozycję. Nie wykluczamy również obniżki stopy rezerwy obowiązkowej, co dodatkowo pozwoliłoby zwiększyć płynność banków - mówił Piotr Kalisz, analityk Citi Handlowego.

Ale nie ma jednak teraz warunków na cięcie wszystkich stóp. A to oznacza, że na razie kredyty tańsze nie będą.

Już w tym tygodniu powinny się natomiast skończyć problemy, które banki mają z pozyskaniem franków. A to z kolei ma wpływ na ograniczenie przyznawania kredytów w tej walucie. Jak mówił wczoraj prezes NBP Sławomir Skrzypek, jeszcze w tym tygodniu nasz bank centralny powinien dostać pożyczkę franków szwajcarskich od Europejskiego Banku Centralnego i banku centralnego Szwajcarii.

Następnie zacznie je pożyczać naszym instytucjom finansowym. To spowoduje, że kredyty we frankach znów będą udzielane. Nie obniży jednak ich cen, które ostatnio ostro poszły w górę.

Do pomocy polskim instytucjom finansowym ma zamiar również włączyć się rząd. - W tej chwili opracowujemy pewien typ gwarancji dla pożyczek międzybankowych - powiedział wczoraj Donald Tusk, premier RP, po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS.

Do tej pory takie gwarancje od swoich rządów otrzymały już m.in. banki Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Dzięki nim instytucje finansowe chętniej pożyczają sobie pieniądze i na dłuższe niż doba terminy, co ułatwia dostęp do kredytów zarówno firmom, jak i osobom indywidualnym.

Premier Tusk omawiał także z szefem PiS plan wejścia Polski do strefy Euro. Jarosław Kaczyński zaproponował referendum w tej sprawie. Dziś program pozna rząd.

PRZECZYTAJ: Kredyty we frankach powracają

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się