Menu Region

W Pakistanie trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego o...

W Pakistanie trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego o polskim pilocie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Film opowiadać będzie o polskim pilocie - Władysławie Turowiczu, który w latach czterdziestych XX wieku współtworzył zalążki pakistańskiego lotnictwa. Ekipa telewizji polskiej pracowała już w Karaczi, teraz kręci zdjęcia w Islamabadzie.
Władysław Turowicz, ówczesny kapitan brytyjskich sił powietrznych przybył do Pakistanu w roku 1946 z misją tworzenia pakistańskiego lotnictwa. Anna Pietraszek, autorka powstającego właśnie filmu mówi, iż wszyscy rozmówcy występujący w dokumencie podkreślają, iż pakistańskie lotnictwo rozwinęło się tak znakomicie dzięki Polakom przybyłym z Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej.

Wraz z Turowiczem przybyło do Pakistanu trzydziestu polskich pilotów i mechaników, którzy szkolili przyszłych lotników pakistańskich. Autorka filmu podkreśla, że kilka pokoleń miejscowych pilotów wspomina do dzisiaj Władysława Turowicza i uznaje go za bohatera współtworzącego historię pakistańskiego lotnictwa. W uznaniu zasług Turowicz dosłużył się w Pakistanie stopnia generała lotnictwa.

Zdjęcia w Islamabadzie i okolicach potrwają jeszcze kilkanaście dni, a film będzie gotowy do końca roku. Dokument o generale Władysławie Turowiczu powstaje na zlecenie Telewizji Polonia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się