Menu Region

Giełda lekko w górę, spokojniejszy złoty

Giełda lekko w górę, spokojniejszy złoty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Inwestorzy giełdowi zwykli mawiać, że nawet zdechły kot zrzucony z wysokiego budynku musi się w końcu odbić. Tym zdaniem można określić to, co działo się wczoraj na warszawskiej giełdzie. Po fatalnym otwarciu notowań indeksy w ciągu dnia wreszcie poszły do góry.
Podobnie zachowywał się złoty, który po fatalnym ubiegłym tygodniu mozolnie zaczął odrabiać straty. Wpływ na to miała zapowiedź rządu wprowadzenia gwarancji pożyczek na rynku międzybankowym i zbliżający się termin ogłoszenia drogi do euro.

Poranek rozpoczął się jednak bardzo źle. Po fatalnym zamknięciu giełd w Azji, gdzie japoński indeks Nikkei 225 znalazł się na najniższym poziomie od 26 lat, a giełda w Hongkongu straciła ponad 12 proc., również w Europie pojawiły się duże spadki.

W Polsce indeks WIG20 tracił rano nawet 5 proc., spadając do poziomu poniżej 1500 pkt, czyli z 2003 r. O poranku gwałtownie osłabił się również złoty: za jednego dolara płacono nawet 3,12 zł, za euro 3,87 zł, a za franka 2,70. Potem sytuacja się odwróciła i polska waluta zaczęła odrabiać straty.

Odbicie zawitało również na giełdę. Straty zaczęły odrabiać najmocniej przecenione ostatnio banki: Getin szedł w górę o 5 proc., a BZ WBK nawet 10 proc. Równie szybko poszybował w górę KGHM. W rezultacie WIG20 zamknął się na plusie +0,93 proc., a WIG z niewielką stratą -0,05 proc.

- Rynkowi należy się teraz odbicie - przyznaje Wojciech Maryański z Beskidzkiego Domu Maklerskiego. - Mamy w tej chwili za sobą najgorszy miesiąc w historii polskiej giełdy, która w tak krótkim czasie spadła o ponad 30 proc. - podkreśla. Jego zdaniem jest jednak za wcześnie, by przesądzać, czy w najbliższych dniach będziemy już mieli do czynienia z trwalszym odbiciem.

Nerwowo było również wczoraj na europejskich parkietach. W Wlk. Brytanii i w Niemczech dzień rozpoczął się od dużych spadków. Potem indeksy odbiły, a Niemcy wyszły nawet na kilkuprocentowy plus.

Jednak nie obyło się bez niespodzianek. Natomiast rząd Belgii poinformował, że wesprze grupę bankowo-ubezpieczeniową KBC kwotą 3,5 mld euro. W piątek akcje spadały nawet o 28,7 proc., a na zamknięciu o 7,1 proc. KBC jest jedynym akcjonariuszem TUiR Warta i Głównym Kredyt Banku.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się