Menu Region

Paulina Nowosielska: Ciężki oddech cywilizacji

Paulina Nowosielska: Ciężki oddech cywilizacji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paulina Nowosielska dziennikarka działu opinie

1Komentarz Prześlij Drukuj
W Polsce na astmę chorują 3 mln osób. Z czego 1,2 mln się leczy, a reszta nie ma nawet świadomości choroby.
Rocznie z powodu astmy umiera 1,5 tys. osób. Astma często może przekształcić się w tzw. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). To choroba, która przykuwa człowieka do łóżka do końca życia. W Polsce to też czwarta przyczyna zgonów. I to nie są dane z rękawa. Na prośbę Polskiego Towarzystwa Alergologicznego GUS wylosował populację 2 tys. osób. Badania wykryły wiele przypadków astmy. Na pytanie, czy kiedykolwiek chorzy byli leczeni, większość odpowiadała, że nie.

Kto jest za to odpowiedzialny? Na pewno lekarze, bo ciągle wielu z nich nie potrafi rozpoznać astmy. Ale winni są też młodzi ludzie. Kto w wieku 15 lat myśli o tym, że jest nieuleczalnie chory? Poza tym astma nie brzmi poważnie, kojarzy się z przeziębieniem.

W Finlandii na leczenie astmy oskrzelowej wydaje się rocznie prawie miliard euro. Tam już dawno zrozumiano, że astma to choroba cywilizacyjna, a liczba chorych podwaja się co 15 lat. W całej Europie Zachodniej na astmę wydaje się 30 mld euro rocznie. W Polsce to ledwie promil tej sumy. Na szczęście w większości leki na astmę są refundowane. I jeżeli choroba ma postać łagodną, przechodzącą bez zaostrzeń, to miesięcznie w aptece trzeba zostawić ok. 50 zł.

Jednak 10 proc. chorych wymaga specjalnego leczenia. Zwykłe leki są w ich przypadku nieskuteczne. Na tych osobach próbuje się bardzo drogie leczenie, m.in. przeciwciałem mononuklearnym przeciwko immunoglobulinie E. Jedna ampułka zastrzyku kosztuje 2,5 tys. zł. Chorzy potrzebują kilku miesięcznie. Wolą nie myśleć, co będzie, jak zabraknie im pieniędzy. Pewne jest jedno: gdyby ich astmę powstrzymano w porę, prawdopodobnie nie byliby dziś kalekami.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nuda

+25 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ed (gość)  •

Zrobiła pani z tego tak wielkie joł, że dotarłem nieco za drugi akapit. Jest źle, w Finlandi jest lepiej, tam są mądrzejsi bo dali wiecej kasy. Co w tym odkrywczego? Jeezu :(

Nie wiem co się dziej, było słonecnze lato, powinniscie sie troche wybyczyc, zrelaksowac, a jestescie jak ciepłe kluchy.

odpowiedzi (0)

skomentuj