Menu Region

Ryzykowna inwestycja w waluty

Ryzykowna inwestycja w waluty

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Bójko

Prześlij Drukuj
Nerwowa atmosfera przeniosła się z giełdy na ulice. Polacy masowo ustawiają się pod kantorami w kolejki, by gwałtownie tracącą na wartości złotówkę zamienić na walutę, do której mają większe zaufanie.
Nagły popyt dosłownie ogołocił kantory. Dolary i euro szły jak świeże bułeczki. Zwłaszcza amerykańska waluta cieszyła się wielką popularnością. Ludzie nawzajem przekonywali siebie, że zielony to najlepsza lokata kapitału na czas kryzysu.

Właściciele kantorów musieli podwyższyć ceny i obniżyć swoje marże, żeby zaopatrzyć się w brakujące waluty. Popyt na walutę to efekt ostatniej przeceny złotego. Ostatnie tygodnie nie były dla naszego pieniądza pomyślne. Złoty tracił na wartości w relacji nie tylko do euro, dolara, franka, funta, ale także korony czeskiej i rosyjskiego rubla.

Co prawda złotówka nie spada w stosunku do korony islandzkiej i do forinta, ale to marna pociecha. - Nastroje wciąż są negatywne, choć pewne znaki wskazują na to, że tendencja spadkowa może się zatrzymać - powiedział Agencji Reutera Łukasz Wojtkowiak z Banku Millennium.

W piątek euro omal nie przełamało psychologicznej bariery czterech złotych. Zabrakło kilku groszy.
Nie jesteśmy odosobnieni w nieufności do własnego pieniądza. W ostatnich dniach Rosję zelektryzowała plotka: dolar będzie kosztował czterdzieści rubli (w tej chwili jest wart dwadzieścia siedem). Rosjanie kupują wszystko, byle tylko zamienić swoje pieniądze na coś o konkretnej wartości materialnej. Zamożniejsi, jak informują tamtejsze gazety, kupują złoto, sprzęt RTV i AGD, ubożsi zaopatrują się w kasze i mąkę.

Kupowanie teraz walut może jednak nie być rozsądną inwestycją. Już w piątek po południu złoty zaczął odzyskiwać wartość. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ci, którzy zainwestowali w dolara na górce, zamiast zysków będą liczyli straty.

Na pewno zarobili ci, którzy dolary trzymają od początku roku albo kupili je w lipcu, gdy amerykańska waluta kosztowała ok. 2 zł. W ciągu ostatnich paru lat młodzi Polacy z pobłażliwością wspominali swoich starszych wujków czy dziadków, którzy ciągle tak jak za komuny uznawali dolara za najlepszą lokatę. Teraz chyba komuś należą się przeprosiny.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się