Menu Region

Konserwatyści wygrali wybory na Litwie

Konserwatyści wygrali wybory na Litwie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Według wstępnych danych, drugą turę wyborów parlamentarnych na Litwie wygrała konserwatywna partia opozycyjna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Może dostać ponad 30 mandatów w 141-miejscowym Sejmie.
Na drugim miejscu jest Partia Odrodzenia Narodowego - 14 mandatów po pierwszej turze i 5 albo 6 po drugiej turze wyborów. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wygrała w okręgu wileńsko-szerwińskim, gdzie mandat zdobył prezes Związku Polaków na Litwie, Michał Mackiewicz. Polacy uzyskali też mandat w okręgu wileńsko-trockim. Akcja Wyborcza Polaków będzie miała co najmniej 3 mandaty, gdyż jej przywódca Waldemar Tomaszewski wygrał już w pierwszej turze. Polakom nie udało się zdobyć mandatu w okręgu orańsko-ejszyskim, gdzie kandydował mer rejonu solecznickiego Leonard Talmond. Nieznane są jeszcze wyniki głosowania w okręgu Nowej Wilejki, skąd kandydował doradca premiera, Tadeusz Andrzejewski.

Przywódcy litewskich partii rozpoczęli już rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej. Prawdopodobnie będzie to koalicja centroprawicowa z konserwatystami na czele. Raczej nie poprą jej Polacy, którzy uważają, że w tej partii jest zbyt wielu polonofobów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się