Sięgnij po książki z Bałkanów

  Sięgnij po książki z Bałkanów

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Rok 2009 będzie w Unii Europejskiej rokiem Bałkanów. Dla osób słabo znających kulturę tego regionu, będzie to dobra okazja poznania tamtejszej muzyki i literatury.
  Agnieszka Łasek z wydawnictwa "Czarne" mówi o literaturze Bałkanów, że jest równie burzliwa jak historia Jugosławii. Jej zdaniem, burzliwość prozy charakteryzuje nie opis wojen i tragedii, lecz specyficzna uczuciowość.

  Nenad Velićković, autor wydanej przed rokiem książki "Sahib", mówi, że jego utwory poruszają problemy
  człowieka "post-jugosłowiańskiego". Dodaje, że dla polskiego czytelnika proza bałkańska będzie interesująca, jeżeli zrozumie problemy transformacji, reform, narodowości, granic, manipulacji władzy czy religii.


  Z kolei Bora Ćosić, którego "Podróż na Alaskę" ukazała się niedawno w Polsce, twierdzi, że burzliwość historyczna Bałkanów "rozkręca" literaturę. O swojej najnowszej książce Ćosić mówi, że tytułowa podróż na Alaskę jest tak naprawdę jego powrotem na Bałkany z emigracji.

  Jego zdaniem, Alaska jest metaforą. Tłumaczy, że Jugosławia była "zimnym" państwem, gdzie kontakty ludzkie charakteryzowała obojętność i chłód. Ćosić uważa też, że Jugosławia - podobnie jak Alaska - została "sprzedana".

  Urodzony i mieszkający na stałe w Sarajewie Nenad Velićković oraz pochodzący z Zagrzebia, lecz wychowany w Belgradzie Bora Ćosić, gościli w Polsce na festiwalu "Pora prozy. Pora na Bałkany". Przedsięwzięcie zorganizował Instytut Książki wspólnie z wydawnictwami Pogranicze, W.A.B. oraz Znak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo