Menu Region

Giełdowa bessa topi nasze oszczędności w OFE

Giełdowa bessa topi nasze oszczędności w OFE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Pieńczykowska

Prześlij Drukuj
Jest już pewne, że giełdowa bessa nieco uszczupliła wysokość świadczeń osób, które w przyszłym roku jako pierwsze odejdą na emeryturę na zasadach wprowadzonych przez reformę systemu sprzed 10 lat.
- Ich świadczenia mogą być około 2 proc. niższe, niż byłyby, gdyby nie nastąpiło giełdowe załamanie - wyliczył Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".
Z szacunkowych wyliczeń eksperta wynika, że osoba, która jeszcze kilka miesięcy temu spodziewała się 1000 zł emerytury, teraz dostanie zaledwie około 980 zł.

Takich osób, urodzonych w 1949 roku, będzie około trzech tysięcy. Będą to tylko kobiety, bo one mają prawo odejść na emeryturę w wieku 60 lat. Pierwsi mężczyźni zapisani do OFE dostaną emerytury na nowych zasadach dopiero za 5 lat.

Strata tych pierwszych emerytek będzie jednak i tak stosunkowo niewielka, bo na szczęście - konstruując reformę emerytalną - założono, że przejście z systemu starego na nowy będzie dokonywało się stopniowo. - Osoby, które odejdą na emerytury w przyszłym roku, 80 proc. świadczenia dostaną według zasad starego systemu, a zaledwie 20 proc. świadczeń na nowych zasadach - wyjaśnia Mordasewicz.

Nie wiadomo jednak, jak dużo stracą osoby, które na emerytury przechodzić będą w kolejnych latach, kiedy udział wypłat z ZUS w wysokości świadczenia emerytalnego będzie coraz mniejszy. Świadczenia osób odchodzących na emeryturę w kolejnych latach w coraz większym stopniu będą uzależnione od tego, co zgromadziliśmy w OFE i od ich wyników. Na razie eksperci odmawiają wyliczeń, tym bardziej że nie wiadomo, jakimi wynikami fundusze pochwalą się za kilka miesięcy. Nie wiadomo też, na jakich zasadach będą wypłacane, bo Sejm jeszcze nie przyjął ustaw ustalających te zasady.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się