Menu Region

Korea Płd. chce nam budować atomowe reaktory

Korea Płd. chce nam budować atomowe reaktory

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

2Komentarze Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk poprosił Koreę Południową o pomoc w zbudowaniu w Polsce elektrowni atomowych.
Prace nad nimi mają ruszyć jeszcze przed 2012 rokiem - podał wczoraj w oświadczeniu południowokoreański prezydent Lee Myung-bak. Polski premier rozmawiał z nim na szczycie ASEM w stolicy Chin. - Tak, pytaliśmy o elektrownie atomowe, bo Korea Płd. ma duże doświadczenie w ich budowaniu i chcielibyśmy nawiązać współpracę - potwierdził w rozmowie z agencją Reutera Sławomir Nowak, szef gabinetu polskiego premiera. Nowak zaprzeczył, by zapadły jakieś wiążące decyzje. - Mamy tylko nadzieję, że prace ruszą przed 2012 rokiem - dodał.

Prezydent Lee nie omieszkał się pochwalić perspektywą intratnego kontraktu, bo rozmowy z Warszawą to dla jego kraju szansa na eksport atomowej technologii. Korea Płd. od dawna o niego zabiega, ale jak dotychczas bez sukcesu. Wybór Seulu jako partnera dla Polski nie byłby zły, bo koreańskie technologie nuklearne są bezpieczne i tańsze niż u konkurencji.

Jak szacuje Reuters, budowa elektrowni we współpracy z którąś z atomowych potęg - USA, Francją czy Rosją - kosztowałaby od 1 do 2 mld dol. Korea mogłaby zaoferować niższą cenę. Koreański program atomowy powstał w oparciu o amerykańskie projekty reaktorów. Azjaci ulepszyli je, m.in. zwiększając poziom bezpieczeństwa. W dodatku mają doświadczenie w budowie każdego elementu atomowej siłowni, od reaktora po panele sterownicze.

W południowej część Półwyspu Koreańskiego od lat 70. zbudowano już 20 czynnych reaktorów, które jak dotąd nie doświadczyły poważniejszych awarii. Prezydent Lee podaje, że firmy z jego kraju mogłyby w Polsce wybudować od dwóch do trzech reaktorów. Katastrofa w Czarnobylu na długo zniechęciła Polskę do energii atomowej. Drożejąca ropa i gaz, a także unijne naciski na zastępowanie elektrowni węglowych ekologicznymi technologiami sprawiły, że do pomysłu zaczęto wracać. Plany rozwoju energii atomowej nad Wisłą rząd Donalda Tuska umieścił w dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", który ministrowie zatwierdzili jeszcze wiosną tego roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

elektrownia atomowa

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

atom (gość)  •

Korea Płd wybudowała 20 reaktorów (o mocy od 570 do1000 MW typu PWR w ilości 16 z tego 6 KSNP (producji rodzimy opartej na licencji) są to bloki 1000 MW.)
Czy blok 3-ci generacji typu APR-1400 (1350 MW) będzie tanszy od bloku Westinghous'a lub Framatom"a ? analiza wykaże.Należy brać pod uwagę zaplecze techniczne (naprawy,przegłady,rewizje części zamienne pomoc techniczna)
oraz zakup paliwa ,utilizacja odpadów,a także doświadczenie konstruktora
w tej dziedzinie Inaczy grozi nam historia F-16 (piękny samolot ktory ciągle ma postoje).
Czy Korea Płd dostarcza nam tylko reaktor? Czy kompleksowa cały blok energetyczny(reaktor,turbina ,generator transformatory.kondensator i urządzenia pomocnicze oraz infrastrukture).
Po takie analizie kompleksowej można ocenić co jest tansze:
Westinghouse,Framatom ,KSNP(Korea Płd), Rosja czy mariaż między firmami

odpowiedzi (0)

skomentuj