Menu Region

W kolejnym domu opieki bito podopiecznych

W kolejnym domu opieki bito podopiecznych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko, Krzysztof Kowalczyk

Prześlij Drukuj
Kiedy kontrolerzy weszli do prywatnej placówki opiekuńczej "Pogodna Jesień" w Smoszewie k. Nowego Dworu Mazowieckiego, zobaczyli m.in. 28-letnią kobietę z porażeniem mózgowym leżącą na podłodze.
Skandalicznie byli też traktowani pozostali pensjonariusze ośrodka, zniedołężniałe osoby w wieku starczym. Zdarzało się, że musieli załatwiać potrzeby fizjologiczne na pościel, w której spali. W placówce panował niesamowity fetor i bród. Ośrodek nie był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wczoraj wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zamknął placówkę. Ukarał też jej właściciela, którym jest wiceszef szpitala powiatowego w Wołominie, maksymalną karą - 10 tys.
zł. To kolejna prywatna placówka opiekuńcza, która przez lata działała nielegalnie. Według naszych ustaleń w 2005 r. uzyskała warunkowe pozwolenie na działalność. Później jednak przestała o takie zezwolenia zabiegać, a jej właściciele twierdzili, że w ośrodku nie ma już podopiecznych.

Gdy 1 sierpnia br. do domu opieki w Smoszewie weszli pracownicy służb socjalnych wojewody mazowieckiego (kontrola była zapowiedziana), ośrodek był pusty. Nie było w nim ani podopiecznych, ani pracowników. Jednak kolejna kontrola, przeprowadzona z zaskoczenia w tym tygodniu, ujawniła, że mimo braku zezwolenia, ośrodek cały czas działa.

Przebywało w nim 15 pensjonariuszy, którymi opiekowały się trzy kobiety zatrudnione na etatach kucharki, pracownika administracji i opiekunki - żadna nie miała przygotowania do zajmowania się osobami starymi i niepełnosprawnymi. Rodziny za ich pobyt płaciły od 1100 zł do 1600 zł miesięcznie. Ostatnie piętro domu, w którym mieścił się ośrodek, było wynajmowane uchodźcom.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się