Menu Region

Telefony komórkowe na razie nie podrożeją

Telefony komórkowe na razie nie podrożeją

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Bójko

Prześlij Drukuj
Mimo kryzysu, mimo spadającego kursu złotówki użytkownicy komórek, nie mają powodów do obaw.
Analitycy są zgodni: katastrofy nie będzie, jeśli chodzi o ceny usług, jak i koszt samych aparatów. Powodów do paniki nie dostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jego szefowa Anna Strężyńska powiedziała "Polsce": - Przy spadającej sile nabywczej konsumentów nie sądzę, by operatorzy mogli sobie pozwolić na podniesienie cen.

Prędzej wręcz przeciwnie - obniżą ceny, żeby podnieść wolumen sprzedaży i utrzymać zyski na dotychczasowym poziomie. Według kwietniowego raportu UKE, w latach 2005-2007 średnie ceny różnych usług telefonii mobilnej w Polsce spadały od 32 proc. (rozmowy w abonamentach biznesowych) do 80 proc. (transmisja danych).


Również jeśli chodzi o ceny telefonów komórkowych, nie ma powodów do obaw. Oczywiście te najdroższe modele o czterocyfrowych cenach zdrożeją adekwatnie do rosnących kursów walut. Ale to nie one stanowią gros sprzedaży.

- Średnia hurtowa cena aparatu kupowanego w promocji za złotówkę to 50-60 euro - wskazuje analityk rynku telekomunikacyjnego Tomasz Kulisiewicz. Aparat nie kosztuje rzecz jasna jednej złotówki, jego koszt jest rozłożony na np. dwanaście, dwadzieścia cztery raty i ukryty w abonamencie. - W roku 2001 kurs złotówki do euro również spadał i nie zaobserwowaliśmy jakichś rewolucyjnych podwyżek w cennikach operatorów - przypomina Kulisiewicz.

Tyle Polska i wysokość naszych rachunków za telefon. Globalnie natomiast branżę telekomunikacyjną czekają chudsze lata. Obroty albo spadną, albo przynajmniej przestaną rosnąć. Producenci komórek, tak jak zresztą cała elektronika konsumencka: komputery, telewizory, aparaty fotograficzne etc., mają się czego obawiać.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się