Menu Region

Konsument będzie mógł już upaść

Konsument będzie mógł już upaść

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Wachowicz

Prześlij Drukuj
Już niedługo każdy, kto nie radzi sobie ze spłatą swoich długów, będzie mógł ogłosić upadłość. Stanie się to możliwe dzięki wczorajszej decyzji Sejmu, który znowelizował ustawę o prawie upadłościowym i naprawczym oraz o kosztach sądowych.
W polskim prawie pojawi się tzw. upadłość konsumencka. Z takiego rozwiązania będzie można skorzystać tylko raz na 10 lat, a warunkiem jest powstanie zadłużenia w wyniku niezależnych od dłużnika przyczyn, m.in. przewlekłej choroby, wypadku czy niezawinionej utraty pracy i dochodu.

O ogłoszeniu upadłości będzie decydował sąd. Opłata za wszczęcie takiego postępowania ma wynosić 200 zł, czyli mniej niż w przypadku przedsiębiorców. Na wniosek osoby starającej się o upadłość sąd będzie decydował również o planie spłat wierzytelności.

Okres spłat nie powinien być dłuższy niż pięć lat, ale może zostać przedłużony o kolejne dwa lata. W tym czasie dłużnik pozbawiony będzie prawa dokonywania zakupów z odroczonym terminem płatności i na raty.

PiS zgłosił do projektu ustawy trzy poprawki, z czego jedna wycofana została przez wnioskodawców przed trzecim czytaniem, a pozostałe Sejm odrzucił. Pierwsza poprawka zakładała pozbawienie wierzyciela prawa do składania wniosku o upadłość.

W drugiej znajdował się zapis, aby w przypadku, gdy w skład masy upadłościowej wchodzi mieszkanie lub dom, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży dłużnikowi wydzielana była pewna kwota. Ma odpowiadać przeciętnemu rocznemu czynszowi za najem lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości, w której znajdował się sprzedany lokal dłużnika.

Ostatecznie projekt, który rząd przyjął w lipcu br., przeszedł bez zmian.

- Poprawki proponowane przez PiS były bezzasadne choćby dlatego, że obowiązujące prawo nie zezwala na prowadzenie postępowania upadłościowego bez zgody dłużnika - mówi poseł Radosław Witkowski (PO). - Uchwalony projekt stoi po stronie ochrony konsumenta, a nie po stronie banków i daje konsumentom realne możliwości oddłużenia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się