Menu Region

Magia Wielkiej Warszawskiej

Magia Wielkiej Warszawskiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert Zieliński

Prześlij Drukuj
Czym dla Czechów jest Wielka Pardubicka, dla Amerykanów Kentucky Derby, a dla Anglików Grand National w Liverpoolu, tym dla Polaków jest Wielka Warszawska.
W serialu "Jan Serce" Wiesław Michnikowski mówił, że w życiu warszawiaka najważniejsze są trzy daty: rocznica Powstania, data urodzin i dzień Wielkiej Warszawskiej. W tym roku Wielka Warszawska (niedziela, godz. 12.45) będzie prawdziwie międzynarodowa. Pojadą w niej dżokeje z sześciu krajów. Polskich jeźdźców, choć wystartuje aż czternaście koni, będzie tylko trzech. Wesprze ich gość specjalny, który ma co prawda niemiecki paszport, ale polskie korzenie - Frederik Tylicki.

"Guardian" uznał go za rewelację tego sezonu w Anglii i największy talent od lat. 23-latek od czerwca wygrał 23 gonitwy w Anglii i jedną w Niemczech. Zwyciężył m.in. na polskim derbiście Dżesminie. Jest niesamowicie skuteczny. Miejsca w pierwszej trójce zajmował w co drugiej gonitwie. - Pod nim konie dostają skrzydeł - twierdzi trener Richard Fahey, który go zatrudnia.

W przypadku Freddy'ego historia zatoczyła koło. W 1978 r. Wielką Warszawską wygrał na Pawimencie jego ojciec Andrzej Tylicki, najlepszy obok Jednaszewskiego i Mełnickiego polski dżokej w historii. To był megatalent. Na Służewcu nazywano go Tarzanem, tak znakomicie trzymał się na koniu. Pozostał w kraju legendą, bo w latach 70. wyjechał do Austrii, a następnie do Niemiec i nigdy nie wrócił. Zrobił na Zachodzie furorę. Trzykrotnie został championem niemieckich dżokejów (1986, 1990, 1991), wygrał dwa razy Derby w Hamburgu (na Acatenango i jego synu Lando). Zarabiał rocznie setki tysięcy marek, był wśród 10 najlepszych sportowców kraju. Wygrał 1446 gonitw. Zginął tragicznie w 2003 r., w wieku zaledwie 46 lat.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się