Menu Region

Mazur będzie sądzony w USA za gen. Papałę

Mazur będzie sądzony w USA za gen. Papałę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Harpula

Prześlij Drukuj
Prokuratura Krajowa zamierza postawić polonijnego biznesmena Edwarda Mazura podejrzanego o zlecenie zabójstwa szefa policji gen. Marka Papały przed amerykańskim sądem.
Mazur mieszka w Stanach. W lipcu ubiegłego roku sąd w Chicago odrzucił wniosek o ekstradycję Mazura, bo uznał, że nie ma przekonujących dowodów jego winy. - Obawiamy się, że także nowe dowody nie dają stuprocentowej gwarancji, że do ekstradycji dojdzie. Wynika to z różnic pomiędzy polskim a amerykańskim systemem prawnym - mówi rzecznik resortu sprawiedliwości Grzegorz Żurawski. Wyjaśnia, że polscy prokuratorzy zbierają dowody tak, by przekonać polski sąd. Sędziowie amerykańscy mają inne wymagania i stosują nieco inne kryteria oceny.

Dlatego prokuratura zastanawia się, czy nie lepiej w ramach pomocy prawnej poprosić amerykańską prokuraturę, by wystąpiła jako reprezentant naszego wymiaru sprawiedliwości i oskarżyła Mazura przedamerykańskim sądem. - Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale poważnie rozważamy ten wariant - przyznaje rzeczniczka prokuratora generalnego Ewa Piotrowska.

Na decyzję Amerykanów, czy udzielą pomocy prawnej, trzeba czekać od 8 do 12 miesięcy. Jeżeli będzie ona pozytywna, strona polska dostarczy amerykańskim prokuratorom cały zgromadzony w sprawie materiał. To oni sformułują akt oskarżenia i będą dowodzili przed sądem winy Mazura. - Trzeba pamiętać, że jeżeli dojdzie do procesu Mazura w USA, będzie on sądzony w zupełnie odmiennym od polskiego systemie prawnym. Będzie miał inne możliwości obrony, inny też będzie wymiar jego możliwej kary - podkreśla Żurawski.

Gen. policji Marek Papała 25 czerwca 1998 r. został zastrzelony na parkingu przed swoim mieszkaniem w Warszawie. Zarzuty w sprawie zabójstwa Papały usłyszeli już gangsterzy Ryszard Bogucki i Andrzej Zieliński "Słowik". Usłyszeliby je też najpewniej Jeremiasz Barański "Baranina", który powiesił się w celi wiedeńskiego aresztu, i Nikodem Skotarczak "Nikoś", zastrzelony na Wybrzeżu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się