Menu Region

Andrzej Godlewski: Niszczą nasze emerytury

Andrzej Godlewski: Niszczą nasze emerytury

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szef działu opinie

Prześlij Drukuj
Ile trzeba zapłacić tym cholerom, żeby nie grali? - zapytał kiedyś mój przyjaciel w restauracji, gdzie jakaś kapela straszliwie fałszowała, udając, że gra cygańskie melodie.
- Niestety, nie da się. Oni muszą grać, bo jesteśmy węgierską restauracją - odpowiedziała właścicielka lokalu.

Ta historia przypomniała mi się, gdy zobaczyłem wyniki otwartych funduszy emerytalnych. Od początku roku menedżerom z OFE udało się stracić na inwestycjach "tylko" 25 mld zł. W kilka miesięcy fachowcy z OFE utracili połowę zysków, które wypracowali przez dziewięć lat, czyli od początku istnienia funduszy emerytalnych. Instytucje, które miały pomnażać nasze pieniądze, po prostu je tracą. Czy można je powstrzymać?

Na szczęście zarządzający naszymi oszczędnościami mogą tylko 22 proc. środków inwestować na giełdzie. Jeszcze nie tak dawno panowie w białych kołnierzykach domagali się większych swobód: chcieli więcej naszych pieniędzy angażować na giełdzie oraz za granicą.
- Krajowy rynek stał się zbyt ciasny i nie zapewnia przyszłym polskim emerytom odpowiedniej stopy zwrotu - mówili. Na szczęście polscy populiści do spółki z socjalistami nie ulegli presji lobbystów z funduszy emerytalnych. Gdyby było inaczej, straty byłyby jeszcze większe.

Niesprawiedliwość polega na tym, że w tym systemie tylko jedna strona ponosi ryzyko - to przyszli emeryci. Każdy z nas jest zmuszany do płacenia na OFE. Możemy wybrać sobie jedynie fundusz, którego reklama bardziej przypadła nam do gustu. Tymczasem fundusze wygrywają w każdej sytuacji.

W pierwszym roku pobierają aż 7 proc. prowizji. W kolejnych latach jest ona niższa, ale nie mniejsza niż 3,5 proc. W takiej sytuacji menedżerowie z OFE zawsze wyjdą na swoje, a nasze straty usprawiedliwią prawami globalizacji. Skoro tak, to chcę być sam swoim OFE i samodzielnie oszczędzać na starość. Ile trzeba im zapłacić, by nie dotykali się moich pieniędzy?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się