Menu Region

PO i PiS razem: Koniec przywilejów dla esbeków

PO i PiS razem: Koniec przywilejów dla esbeków

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agata Kondzińska, Katarzyna Borowska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jest porozumienie między PiS a PO w sprawie zmniejszenia esbeckich emerytur.
Mimo że partie złożyły w Sejmie dwa różne projekty, politycy dogadali się w kwestii fundamentalnej: obcięcia przywilejów byłym funkcjonariuszom służb komunistycznych. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obu projektów.

Czego chce PO, a czego PiS? Platforma domaga się zmniejszenia przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom służb specjalnych PRL, a także członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - dotyczyłoby to m.in. Wojciecha Jaruzelskiego.

Politycy PiS chcą z kolei, aby nazwiska byłych funkcjonariuszy służb komunistycznych podawać do publicznej wiadomości. Osoby te przez 10 lat nie mogłyby też pełnić działalności publicznej. - Rozliczenie nie będzie pełne, jeśli PO nie zgodzi się na wprowadzenie tego zapisu. Samo pozbawienie przywilejów emerytalnych to mało - mówił wczoraj w Sejmie Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Mimo to PiS zapowiedział, że projekt Platformy poprze. - Będziemy promować każde rozwiązanie, które chociaż w cząstkowy sposób pomoże rozwiązać problem - zapewnił Mularczyk. Platforma uważa, że projekt PiS jest za bardzo radykalny. Sebastian Karpiniuk (PO) tłumaczył podczas wczorajszej debaty, że ich projekt, w odróżnieniu od tego proponowanego przez PiS, nie ma elementów rewanżyzmu. - Nie pozbawiamy nikogo z dnia na dzień pracy, jak chce PiS - mówił, nawiązując do propozycji pozbawienia byłych esbeków prawa pełnienia funkcji publicznych. - Przywracamy za to elementarne poczucie sprawiedliwości.

Karpiniuk przekonywał, że dziś osoba represjonowana w PRL może spotykać na ulicy byłego prześladowcę. I zastanawia się, kto miał rację w sporze o Polskę. Bo mimo że historia przyznała moralną rację tym, którzy byli prześladowani, to prześladowcy wciąż mają dużo lepszą sytuację życiową. Obie partie są zgodne, że trzeba inaczej traktować tych funkcjonariuszy, którzy współpracowali z demokratyczną opozycją.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

koniec przywolejów dla esbeków

+6 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

korab (gość)  •

Polska to dziwny kraj. łamie się elementarne zasady prawa rzymskiego. ZEMSTA PO LATACH. Dlaczego nie obniżono emerytur z Rządów Jana Olszewskiego. To hańba dziasiaj byli funcjonariusze służb specjalnych PRL jutro górnicy nauczyciele itp. Nie mam sentymentu do formacji SB ale czy posłowie wiedzą że są tam także żołnierze oficerowie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz ci którzy prowadzili rozpoznaie operacyjne na garanicach WOP. Ustawe z 2006 projektowali durnie wogóle nie znający się na rzeczy. (słuzby specjalnePRL). Jest to typowy akt zemsty dwóch formacji PO i PIS. A jak widzę tego Mularczyka z Raciborza to zastanawiam sie czy on jest wogóle madry albo ma jakieś obciązenai genetyczne.Prawnik mi sie znakazł. Czy ktoś zastanawiał się nad tym jaka kompromitacja dla Polski bedzie w Strasburgu kiedy byli SB złoza pozew i go wygraja.Tak jak w Rewolucji Francuskiej motłoch jest żadny krwi tak czarownicą są byli SB. A co z pozytywnie zweryfiowanymi.0,7 sadki to mniej niz menel brak słów. Wsydze zsię że jestem Polakiem. Dlatego posanowiłem zrzec się obywatelstwa polskiego i byc bezpaństwowcem.Ten kraj zgnił. To są popłuczyny i fekalia.

odpowiedzi (0)

skomentuj