Menu Region

Ceny paliw na stacjach znów mogą pójść w górę

Ceny paliw na stacjach znów mogą pójść w górę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Taniejąca ropa naftowa wzbudziła optymizm wśród kierowców. Od rekordów z lipca notowania czarnego złota spadły o ponad 50 proc. Wydawało się, że już niebawem średnia cena paliw na stacjach spadnie poniżej 4 zł za litr.
Tymczasem tendencję tę może pokrzyżować dzisiejsza decyzja krajów OPEC o ograniczeniu wydobycia, a także wzmacniający się dolar. Cena amerykańskiej waluty przekroczyła już 3 zł. Oznacza to, że od 11 lipca, gdy baryłka ropy kosztowała 147 dol., kurs dolara względem złotego skoczył blisko 40 proc.

Zdaniem Szymona Araszkiewicza, analityka firmy e-petrol, która monitoruje rynek paliw, może to przyhamować obniżki cen paliw na stacjach.
- Od kilku tygodni obserwujemy spadki cen hurtowych paliw u naszych producentów. Na stacjach działa to z kilkudniowym opóźnieniem, bo ich właściciele muszą najpierw wyprzedać zapasy, które kupowali po wyższej cenie.

Wzmacniający się dolar może sprawić, że nasze koncerny przestaną obniżać ceny hurtowe - mówi Szymon Araszkiewicz.

Według Urszuli Cieślak z Biura Maklerskiego "Reflex" w najbliższych dniach możemy spodziewać się nawet podwyżek cen hurtowych.

- Wszystko zależy od tego, czy nadal złoty będzie się osłabiał - mówi analityczka Refleksu.
Jak twierdzi Marek Zuber z Dexus Partners, z reguły skłonność rafinerii do obniżek jest mniejsza niż do podwyżek. Można to było obserwować wielokrotnie w ostatnich latach. Kiedy ropa drożała, koncerny reagowały błyskawicznie i wzrastały ich ceny hurtowe. Natomiast gdy następowały spadki notowań, to musiało minąć kilka dni, zanim PKN Orlen czy Grupa Lotos ogłosiły obniżki cen hurtowych.

Wspólnie z e-petrol pokusiliśmy się o prognozę, jak mogą kształtować się ceny paliw na stacjach przy określonym kursie złotego do dolara i notowaniach ropy naftowej. W wariancie pesymistycznym, gdyby dolar kosztował 3,20 zł, a baryłka ropy 80 dol., cena oleju napędowego i benzyny 95 oscylowałaby wokół 4,5 zł za litr. Natomiast gdyby cena dolara spadła do 2,80 zł, a ropy do 60 dol., to ceny obu paliw mogłyby się kształtować wokół 3,65 zł.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się