Menu Region

Parlament Europejski przyjął propozycję budżetu Unii na 2009...

Parlament Europejski przyjął propozycję budżetu Unii na 2009 rok

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Parlament Europejski przyjął w pierwszym czytaniu propozycję budżetu Unii na 2009 rok. Proponuje ustanowienie przyszłorocznych wydatków na poziomie 136 mld euro jako zobowiązań i 124,5 mld euro płatności. Jest to znacznie więcej od propozycji Komisji.
Parlament podwyższył poziom wydatków zaproponowanych przez Komisję i Radę, gdyż zdaniem posłów wymaga tego finansowanie takich priorytetów jak walka ze zmianami klimatycznymi, bezpieczeństwo obywateli i polityka socjalna. Największa kwota blisko 59 miliardów euro przeznaczona zostanie na zasoby naturalne czyli środowisko, rybołówstwo i rozwój obszarów wiejskich. Posłowie proponują szczególne zwiększenie budżetu na finansowanie polityki społecznej i zatrudnienia.
Dotyczy to między innymi wydatków na Fundusz Socjalny, który zdaniem posłów powinien otrzymać dodatkowe 135 mln euro. Dodatkowe pieniądze otrzymają fundusze na rozwój regionalny, spójności oraz na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Posłowie proponują ustanowienie odrębnych pieniędzy dla regionu Morza Bałtyckiego. Przeznaczone będą na finansowanie rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska, polityki energetycznej, rozwoju regionalnego i monitorowania granic.

Posłowie zaproponowali także ufundowanie profesury Parlamentu Europejskiego na cześć profesora Bronisława Geremka. Chcą utworzenia komisji, której zadaniem byłoby przyznawanie dorocznej nagrody jego imienia. Parlament zwrócił się do Prezydium o przeanalizowanie propozycji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się