Menu Region

Wykryć kradziony samochód

Wykryć kradziony samochód

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Pobocha

Prześlij Drukuj
W przyszłym roku każdy będzie mógł samodzielnie i bezpłatnie sprawdzić, czy kupowany samochód używany ma prawdziwe dokumenty i czy nie został np. skradziony. Możliwość taką da specjalna strona internetowa Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Prace nad nowym rozwiązaniem trwają w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu teleinformatycznego e-PUAP. Jedną z funkcji systemu będzie potwierdzanie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym lub pozwoleniu czasowym po porównaniu ich z danymi zgromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Weryfikacji mają podlegać podstawowe informacje o pojeździe takie jak: numer rejestracyjny, numer identyfikacyjny VIN lub numer nadwozia/podwozia, marka pojazdu, data pierwszej rejestracji, seria i numer dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego, numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacyjny REGON. To, które z nich ostatecznie znajdą się w systemie, podlega jeszcze uzgodnieniom międzyresortowym.

Warunkiem uzyskania potwierdzenia, czy dane są prawdziwe, będzie podanie razem wszystkich informacji zawartych w specjalnym formularzu.

Rozważane jest również udostępnianie informacji o utracie pojazdu (najczęściej kradzieży), chociaż opcja ta prawdopodobnie nie będzie dostępna od samego początku działania strony.

Strona pozwalająca na weryfikację danych ma zostać uruchomiona w przyszłym roku. Sprawdzeniu będą podlegały tylko informacje dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce. W CEPiK-u nie gromadzi się bowiem danych o pojazdach zarejestrowanych w innych państwach.

Sprawdzenie danych samochodu może zapobiec kupieniu auta kradzionego. Jeśli okaże się, że informacje w kontrolowanych dokumentach nie zgadzają się z zapisanymi w CEPiK-u, można będzie wycofać się z transakcji i nie narazić na paserstwo.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się