Menu Region

Uzyskanie kredytu będzie jeszcze trudniejsze

Uzyskanie kredytu będzie jeszcze trudniejsze

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz

Prześlij Drukuj
Jeśli ktoś myślał, że ostatnio wprowadzone przez banki obostrzenia w dostępie do kredytów to koniec ograniczeń, niestety grubo się mylił.
Komisja nadzoru finansowego przygotowuje rekomendację, w której zamierza zmusić instytucje finansowe do zaostrzania kryteriów udzielania kredytów hipotecznych i gotówkowych. - Zrezygnowaliśmy z rekomendacji dotyczących ograniczeń w dostępie do finansowania potrzeb mieszkaniowych, bo poszczególne banki same zaczęły je wprowadzać. Dlatego wysłaliśmy do instytucji finansowych tylko list, w którym określiliśmy nasze oczekiwania minimum - mówi Stanisław Kluza, szef KNF.
- Widzimy jednak potrzebę wprowadzenia nowych, ostrzejszych zasad udzielania nie tylko kredytów hipotecznych, ale i gotówkowych - podkreśla. Nowe regulacje najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2009 r. A oto czego będzie się domagała KNF od banków:

zmian sposobu oceny zdolności kredytowej,

skrócenia okresu, na który będą udzielane zarówno kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne,

ograniczenia wysokości przyznawanych kwot,

zmniejszenia liczby kredytów dla pojedynczego klienta lub rodziny,

wprowadzenia obowiązkowo minimalnego wkładu własnego, jaki będzie musiał mieć klient, aby otrzymać finansowanie.


- Te ograniczenia mają nie tylko zabezpieczyć system bankowy przed ewentualnymi stratami. Chcemy również chronić klientów przed ryzykiem nadmiernego zadłużania, a także ryzykiem związanym np. z pod-wyżkami stóp procentowych czy wzrostem kursu waluty, co powoduje wzrost rat kredytów - podkreśla Stanisław Kluza. - Ponadto naszym zdaniem, osoba, która zostanie zmuszona do odłożenia pewnej kwoty, by na resztę wziąć finansowanie i kupić upragnione mieszkanie, będzie poważniej podchodziła do spłaty zadłużenia - dodaje. Choć przyznaje, że na razie kredyty hipoteczne są najlepiej spłacane. Zagrożonych jest tylko 2 proc. Słabiej natomiast klienci oddają kredyty gotówkowe. Zagrożonych jest ok. 5 -6 proc.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się