Menu Region

Złoty gwałtownie słabnie, drożeją kredyty hipoteczne

Złoty gwałtownie słabnie, drożeją kredyty hipoteczne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Raty kredytów wzrosły od lata o kilkaset złotych. Największe spadki złotego są już raczej za nami - uspokajają ekonomiści.
Załamanie złotego! Polska waluta nie była tak tania od 2006 roku. Dolar, za którego jeszcze pod koniec lipca płacono 2 zł, przekroczył wczoraj wartość 2,94 zł. Euro kosztowało 3,79 zł, zaś frank szwajcarski przebił granicę 2,53 zł. Załamanie złotego najmocniej odczują w swoich kieszeniach osoby, które spłacają kredyty hipoteczne w walutach obcych. Niektórym rata w ciągu zaledwie kilku tygodni skoczyła nawet o kilkaset złotych.
Eksperci przestrzegają jednak, że najgorsze, co można teraz zrobić, to przewalutować kredyt. Trzeba zacisnąć zęby i spłacać wyższe raty, dopóki sytuacja się nie uspokoi. I pocieszają, że największe spadki złotego już prawdopodobnie za nami.

Gwałtowne osłabienie polskiej waluty to efekt kryzysu finansowego rozlewającego się po krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na wartości traciły również korona i forint. Centralny Bank Węgier w akcie desperacji, podniósł wczoraj stopy procentowe aż o 3 pkt proc. do poziomu 11,5 proc. Operacja jednak pomogła tylko nieznacznie. Po krótkim wzmocnieniu forint znowu poszybował w dół.

Tymczasem Białoruś poprosiła wczoraj Międzynarodowy Fundusz Walutowy o 2 mld dol. pożyczki na ratowanie swojego systemu finansowego. Ukraina już wcześniej zgłosiła się po 15 mld dol. We wszystkich krajach rośnie panika i strach ludzi o swoje oszczędności. Zagraniczni inwestorzy gwałtownie wyprzedają waluty z całego regionu, wracając do amerykańskiego dolara. Na rynkach panuje bowiem przekonanie, że USA najszybciej uporają się z kryzysem.

Spadek wartości złotego nie oznacza, że z polską gospodarką jest bardzo źle. - Dla inwestorów zagranicznych nie ma większego znaczenia, czy wyprzedają forinta, czy złotego. Uciekają ze wszystkich krajów, które uchodzą za tzw. gospodarki wschodzące - tłumaczy Marek Rogalski, główny analityk domu maklerskiego First International Traders. Słabnący złoty sprawił, że strach zajrzał w oczy osobom, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w walutach obcych. Wśród nich cały czas dominuje frank szwajcarski: wartość naszego zadłużenia w tej walucie przekracza 80 mld zł, co stanowi 70 proc. wartości wszystkich zaciągniętych kredytów hipotecznych.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się