Menu Region

Urlopy zdrowotne skutecznie ratują portfele nauczycieli

Urlopy zdrowotne skutecznie ratują portfele nauczycieli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aneta Grinberg

Prześlij Drukuj
Polscy nauczyciele masowo uciekają na płatne urlopy zdrowotne. Na rok zawieszają pracę w szkołach i... szukają dodatkowej pracy.
Skala zjawiska jest bardzo poważna. Np. we Wrocławiu urlopy zdrowotne wzięło 180 z ponad 8 tys. pedagogów (wzrost o 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego), w Łodzi 159 na 8,5 tys. (40- -proc. wzrost). W Katowicach kuratorium właśnie zbiera dane. Ale już wiadomo, że urlopowanych jest więcej niż rok temu.

- Bardzo zaniepokoiła nas informacja, że nauczyciele w tym roku szkolnym częściej niż kiedyś korzystają z tego przywileju - mówi Mieczysław Żyrek z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Katowicach.

Osoby, które wzięły urlopy, nieoficjalnie przyznają, że chcą wykorzystać przywilej, który daje im Karta Nauczyciela, bo coraz częściej słyszą o jego likwidacji.

A mieliby czego żałować. Teraz trzy razy w swojej karierze mogą pójść na roczny urlop, a w tym czasie otrzymywać normalną pensję. Wystarczy tylko skierowanie od lekarza rodzinnego. Tego, co robią na urlopie, nikt nie sprawdza.

Nauczycielka angielskiego z łódzkiego gimnazjum rok płatnego urlopu zdrowotnego wykorzystała na wyjazd do Anglii. Znalazła pracę w londyńskiej restauracji. - Ratuję w ten sposób nie swoje zdrowie, ale domowy budżet - mówi nauczycielka.

Jej koleżanka, anglistka z innego łódzkiego gimnazjum pracę znalazła w Łodzi. Opiekuje się dwójką dzieci i udziela im lekcji angielskiego. Miesięcznie dostaje 1800 złotych.

- Przez pierwszy miesiąc urlopu rzeczywiście odpoczywałam. Potem zaczęłam się jednak nudzić. Znajomi skontaktowali się z biznesmenami, którzy szukali kogoś do opieki. Teraz mam drugą pensję. Skierniewicki matematyk, który poprosił o urlop z powodu problemów z nogami, też pracuje na czarno. Do południa umawia się na zabiegi rehabilitacyjne, a potem udziela lekcji w domu.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się