Menu Region

Nie bedzie odszkodowań dla rodzin rozstrzelanych Włochów

Nie bedzie odszkodowań dla rodzin rozstrzelanych Włochów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Niemiecki rząd nie wypłaci odszkodowań rodzinom ofiar zamordowanych przez hitlerowców we Włoszech podczas drugiej wojny światowej. Włoski Sąd Najwyższy nakazał wczoraj Niemcom wypłatę 800 tysięcy euro rodzinom dziewięciu osób rozstrzelanych w 1944 roku.
Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że wyrok sądu jest "nie do przyjęcia". Jens Plötner dodał, że wypłata indywidualnych odszkodowań przez rząd w Berlinie na podstawie orzeczenia włoskiego sądu nie jest możliwa.

Rzecznik oświadczył, że obecny rząd poczuwa się do moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w okresie Trzeciej Rzeszy. Dodał jednak, że w 1961 roku Niemcy zawarły z Włochami umowę dotyczącą finansowego zadośćuczynienia za hitlerowskie zbrodnie. W związku z tym, zdaniem niemieckiego MSZ-tu, indywidualne pozwy przeciwko rządowi w Berlinie nie są w świetle prawa międzynarodowego właściwą drogą do dochodzenia roszczeń.

Włoski Sąd Najwyższy podtrzymał wczoraj wyrok sądu niższej instancji nakazujący Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dziewięciu Włochów rozstrzelanych przez hitlerowców w czerwcu 1944 roku. W masakrze dokonanej w trzech wioskach w Toskanii zginęły 203 osoby.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się