Menu Region

Walczy o eutanazję i męża

Walczy o eutanazję i męża

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Na Wyspach Brytyjskich znów rozgorzała dyskusja nad eutanazją.
W czwartek przed londyńskim Sądem Najwyższym stanie chora na stwardnienie rozsiane Debbie Purdy, która chce przerwać swoje życie w szwajcarskiej klinice Dignitas, znanej z przeprowadzania eutanazji osób z całego świata.

Problem nie tylko w eutanazji Purdy. Za przewiezienie kobiety do kliniki jej mężowi, pochodzącemu z Kuby Omarowi Puente, grozi do 14 lat więzienia. Kobieta domaga się, by brytyjski wymiar sprawiedliwości wyraźnie powiedział, czy jeśli jej mąż zawiezie ją do Szwajcarii, postawiony mu zostanie zarzut pomocy w samobójstwie.

Decyzja brytyjskiego sądu oznacza też to, jak długo kobieta będzie jeszcze żyła. Debbie Purdy zapowiedziała bowiem, że gdyby jej mężowi groziło więzienie za to, że zawiezie ją do Szwajcarii, wtedy ona sama tam pojedzie. Musiałaby to jednak zrobić o wiele wcześniej, póki jest jeszcze w pełni władz umysłowych.

- Nie chcemy, by zmieniono prawo, ale by dano obywatelom wyraźny i jasny wybór - mówiła Purdy przed sądowym przesłuchaniem. Dodała, że wolałaby umrzeć w domu, otoczona rodziną, ale brytyjskie prawo zmusza ją do podróży do kraju, gdzie eutanazja jest możliwa.

Kobieta od siedmu lat porusza się tylko na wózku. Choruje na stwardnienie rozsiane. Zaczęła również ostatnio tracić wzrok i słuch. Przez cały ten czas u jej boku stoi mąż, którego poznała kilka dni przed feral-ną diagnozą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się